Gündem
Giriş Tarihi : 23-03-2020 18:58   Güncelleme : 23-03-2020 19:43

Korona Virüsü ile ilgili son gelişmeler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Fahrettin Koca basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında açıkladı. Türkiye CoronaVirüs rakamları açıklandı mı.

Korona Virüsü ile ilgili son gelişmeler

Çin'in Wuhan kentinden tüm Dünyaya yayılan ve ülkemizi de ciddi tehdit eden bulaşıcı hastalık Corona Virüsü ile ilgili yeni gelişmeler var. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısı düzenleyerek son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Bilim Kurulu ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında açıklamalar yaptı. Bakan Koca, KoronaVirüsü sebebiyle Türkiye'de yaşanan sağlık sorunları ile ilgili yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalardan satırbaşları:

** Yaklaşık 104 gün geçti. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart'ta görüldü. Süreci çok titiz bir şekilde sürdürüyoruz. Mücadelede çok ciddi bir deneyim kazandık. Sonuçları daha hızlı öngörüyoruz. Dün itibariyle 1236 tanı sayısı vardı ve kaybettiğimiz hasta sayısı ise 30 idi. Bu ölümlerin sebebi. Doğrudan onların yaşları değil, başka hastalıkların da tetiklemesi.

** Büyüklerimizden söylemlerime kulak vermelerini istiyorum. Ailelerimizin, size ihtiyaçları var. Vereceğiniz tavsiyelere ihtiyacımız var. Torunlarınızın sevgi ve ilgilinize ihtiyacı var. Bunları hasta iken yapamazsınız. Bu seferliğe mahsus öğütlerimi kabul edin. Önümüzdeki zamanı riske atmayın. Bu salgında mümkün olduğunca az kayıp vermek istiyoruz. Tedbir olarak, evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandırıldı. Bu kurala uyunuz.

** Korona virüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın Dünyada örneği yok. Devlet, sorumluluk phaylaşımı önermeden, Toplum bir çok gereği kenliğinden yerine getiriyor. Felaket tellallığı yapanlara prim verilmiyor. Mücadelemiz, endişe baskısından çıkıp canlılık ve enerji kazanıyor. Gücümüzü hayata bağlılıktan anlaşılıyor.

** Korkuya teslim olmayacağız. Hayata bağlanacağız.

** Sağlık personelinin ek ödemelerini iyileştirme çabası içerisindeyiz. Kadromuza 32 Bin personel dahil ediyoruz. 

** Türkiye'de üretilen maskeler, ülkemizin ihtiyacı varken başka ülkelere satılmayacak. Bunu istismar etmek isteyen firmaların, ne bağlantı yaparsa yapsın bunların gereği yapıldı ve yapılmaya devam edilecektir. 20 firma ile bizler anlaşma yaptık. Farklı davranmak isteyenler için de katı tedbirlerimiz olduğunu söylemek istiyorum.

** Yerli solunum cihazı üretimine başlıyoruz. Bu salgın sürecinde en çok ihtiyaç duyulan cihaz bu. Çin'den 50 Bin adet Hızlı Tarama Kiti geldi. Çarşamba günü yine ciddi bir sayıda gelecek. 

** Mümkün olduğunca az temasta bulunalım.

** Şu süreçte iyileşen vakalarımız var. Ama 14 günlük zaman dilimini bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bunları da açıklayacağız. Çin'den gelen yeni ilacın kullanımına da başlandı. Sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

** Sokağa Çıkma Yasağı yok. Ama tek tek hep birlikte mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. Mücadelenin esası, tek tek herkesin kendisini izole etmesi.