Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2020 11:26   Güncelleme : 29-08-2020 11:31

Korona virüs testi kaç TL

Son günlerde artan Covid-19 vakaları nedeniyle şüpheye düşen her kes Covid-19 testi yaptırmak istiyor. PCR yani Korona virüs testi ücretleri ne kadar, fiyat aralığı ne kadar, yurt dışına çıkmak için yapılan test fiyatı ve merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde..

Korona virüs testi kaç TL

Türkiye'de yaklaşın 6 bin insanın hayatını yitirmesine neden olan Covid-19 salgını hızla yayılıyor. Özellikle son günlerde vakaların da artış göstermesiyle sağlığından şüpheye düşen her kes Korona virüs testi yaptırmak istiyor.

Test kiti maliyeti düşürülmüştü
Mart ayından itibaren ülkemizde görülmeye başlayan Covid-19 salgını hızla yayılmaya ve can almaya devam ederken, tüm önlemler de sıkı bir şekilde sürdürülüyor. Yeni normalleşme sürecine girilmesi ile rehavete kapılmanın neden olduğu vaka artışları sürüyor. En son açıklanan tabloya göre son 24 saatte 1517 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 36 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 265 bin 515, can kaybı 6 bin 245 oldu. Korona virüsün mutasyona uğraması ve artık farklı belirtilerle ortaya çıkması nedeniyle son günlerde sağlığından şüphe duyan ve rahatsızlık hisseden her vatandaş Korona virüs testi yaptırmak için hastanelere koşmaya başladı. Özel hastane ve devlet hastanelerinde yapılan ve diğer adı PCR testi olan Covid-19 testinin fiyatları ise duyanları şaşkına çevirdi. 

Fiyatlar çok şaşırttı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından PCR test kiti maliyeti 300 TL'den 75-80 TL'ye düştüğü açıklanmıştı. Devlet hastanelerinde ücretsiz olaran yapılan PCR testinin özel hastanelerde ise fiyatı değişiklik gösteriyor.  Özel hastanelerde denetlenmediği için güvenilir olmayan PCR testi fiyatları 250 TL ile 550 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bazı özel laboratuvarlarda yapılan testlere ise 150 dolar civarında fiyat biçiliyor.

Yurtdışına çıkacak vatandaşlar için yapılan PCR testi ücreti ise 250 TL olarak belirlenmiş durumda.