Korona Aşısının Yan Etkileri Var Mı? Hangi Aşı Daha İyi?

20210121-korona-asisinin-yan-etkileri-var-mi-hangi-asi-daha-iyi-623090-03f5580256e64522734a.jpg
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – 2020’den bu yana dünya genelini etkisi altına alan Koronavirüs, insanların gündelik yaşamını değiştirmeye ve kısıtlamaya devam ediyor. Bilim insanları tarafından geliştirilmeye çalışılan Koronavirüs aşılarının ilk haberleri gelirken vatandaşların bu aşıların içeriğini ve yan etkilerini merak etmesi son zamanların en önemli konularından biri haline geldi. Korona Aşısının Yan Etkileri Var Mı? Hangi Aşı Daha İyi?

Dünya genelinde başlayıp 12 Mart 2020’de Türkiye’ye giren koronavirüs insanları tedirgin etmeye devam ediyor. İnsanların yaşam alışkanlıklarını değiştiren, sektörleri sekteye uğratan ve günlük hayatı kısıtlayan koronavirüs hakkında umutsuzluk hakim iken bilim insanlarından gelen ilk koronavirüs aşısı haberleri yaşamın normale dönmesi için insanları rahatlamaya yetti. Koronavirüs aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türkiye kökenli iki bilim insanı var. ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında, yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi’nin sahipleri Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından geliştirilen aşı umutları canlandırdı. Korona aşıları uygulanmaya başlarken aşının yan etkileri var mı sorusu merak konusu oldu.

Korona Aşısının Yan Etkileri Var Mı?

Korona aşısının yan etkisi var mı sorusu için Türkiye’de devam eden aşılamanın her aşaması için 500 gönüllüde ara dönem değerlendirme raporu hazırlanıyor. 6 Kasım’da 518 kişi için geçici bir güvenlik raporuna göre, aşının belirgin bir yan etkisinin olmadığı belirlendi. Raporlara göre, en sık görülen yan etkiler yorgunluk (% 7,5), baş ağrısı (% 3,5), kas ağrısı (% 3), ateş (% 3) ve enjeksiyon bölgesinde ağrı (% 2,5) olarak raporlanıyor. Bağımsız Veri İzleme Komitesi, ara güvenlik raporunda aşının güvenliği konusunda çekincesi olmadığını belirtiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyesi. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da aşının ilk yan etkisinin aşının kullanıldığı bölgede ağrı, genellikle baş ağrısı, yorgunluk, kas ve eklem ağrıları olduğunu ve 48 saat içinde sonlandığını söyledi.

“Önemli Bir Yan Etki Olmadı’’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Komite üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, “Yan etkisi yok, hafif lokal ağrı var ama önemsenmeyecek bir durum. Kızarıklık yok, başka belirgin yan etkisi yok. Yan etkiler geçici, birkaç günlük yan etkiler. Çok önemli yan etkiler konulmuş değil.’’ dedi. Aşılar hakkında kendisine en sık sorulan soru “Aşılar arasında seçim yapmalı mıyız?” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, “Bazı abartılı yan etkilerin, aşı genomumuzu etkileyip etkilemeyeceği, bu etkinin uzun süre tespit edilemez olup olmayacağı gibi sorular var ama en çok tercih meselesi soruluyor” dedi.

Hangi Aşı Daha İyi?

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği potansiyel Kovid-19 aşısının klinik denemelerinin tamamlandığı, aşı adayının denemelerde yüzde 90 etkili olduğu bildirildi. Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna da ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) desteğinde geliştirdiği aşı adayının süren denemelerinden elde edilen ilk verinin, yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıklarken Biontech ve Moderna’nın ardından aşıyla ilgili ümit verici bir haber de İngiltere’nin Oxford Üniversitesinden geldi. Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği potansiyel Kovid-19 aşısının ise tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, ardından tam doz uygulanması halinde ise yüzde 90 seviyesinde etkili olduğu belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!