Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-06-2020 21:32   Güncelleme : 19-06-2020 21:32

Korkutan rakam. 98 Milyon kişi

Koronavirüs salgınından ötürü korkunç bir tespit yapıldı. En az 98 milyon kişi, en korkunç haliyle 200 milyon kişi işsiz kalacak

Korkutan rakam. 98 Milyon kişi

Ne Koronavirüs'müş be. İnsanları ekonomisinden, sağlığından hatta canından etmeye devam ediyor. Çin'in wuhan kentinden çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından ötürü milyonlarca insanın hayatı alt üst olurkan, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) korkunç rakamlar açıkladı. Korona virüs salgınından ötürü en iyi senaryoya göre turizm sektöründe 98 milyon kişi işini kaybedebilecek. En kötü senaryoya göre ise iş kaybı 200 milyon kişi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) önceki tahminini güncelleyerek corona virüs salgını nedeniyle turizm sektöründe en iyi ihtimalle 98 milyon kişinin işini kaybedebileceğini belirtti. Turizm sektöründe çalışan sayısı 2019 rakamlarına göre 330 milyon kişi düzeyinde bulunuyor.  WTTC'nin iyi ve kötü senaryoları derlediği rapora göre, kötü senaryoda eğer sağlık ve ekonomi alanında önlemlere uyulmazsa durum daha da vahim hale gelecek ve 200 milyon kişi işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

En iyi ihtimal
WTTC, sektör gelirlerinin de en iyimser senaryoda 2019'a göre yüzde 30 düşüşle 2,7 trilyon dolara gerileyeceğini öngördü. Bu kaybın yüzde 41'i uluslararası turizmden, yüzde 26'sı ise iç turizmden kaynaklanacak. Kurum, en kötü senaryoda ise turizm gelirlerinin yüzde 62 kayıpla 5.6 trilyon dolar düşebileceğini ifade etti. Bu kaybın yüzde 73'ü uluslararası turizmden, yüzde 64'ü de iç turizmden kaynaklanacak. Yine iyi senaryoya göre haziranda iç turizm, ağustosta ise dış turizm ve kıtalararası seyahatler gündeme gelebilir. Kötü ihtimalde ise bu durum, iç turizm için eylül; dış turizm için de kasım ayı olarak ötelenecek.

5 maddelik kurtarma planı
WTTC, 5 maddelik bir kurtarma planı yayınladı. Buna göre; Hava koridorları ile karantina önlemleri ve seyahat edenler için sigorta koruma kapsamının genişletilmesi. Yolculara güvence verebilmek için küresel sağlık ve güvenlik protokollerinin benimsenmesi. Hızlı bir test uygulaması ve virüsün yayılmasını içeren bir strateji. Halk arasında daha fazla işbirliği ve özel sektörler için standartlaştırılmış, küresel kriz yaklaşımı. Hükümet için sürekli hükümet desteği mali ve likidite teşvikleri açısından sektör işçilerin korunmasına yönelik önlemler.