Sağlık
Giriş Tarihi : 28-12-2020 21:32   Güncelleme : 28-12-2020 21:33

Köpeklerden Korona virüs bulaşır mı

Köpek sahibi kişilerin merak ettiği sorular arasında Covid-19 salgınının köpeklerden insanlara geçmesi konusu yer alıyor.

Köpeklerden Korona virüs bulaşır mı

Tüm dünyayı etkisi alan alan Korona virüs salgını köpek sahiplerini oldukça ilgilendiriyor. Özellikle köpek besleyen kişilerin köpeklerden Korona virüs bulaşıp bulaşmadığı konusu akılları karıştırdı. 

Köpekten insana geçer mi
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan Korona virüs sonrası akıllara bir soru işareti geldi. Özellikle köpeklerden insanlara geçip geçmeyeceği köpek sahipleri tarafından araştırılmaya başlandı. Korona virüsün köpeklerden insanlara temas edip etmediğini açıklamak üzere Türk Veteriner Hekimleri basın toplantısı düzenlendi. Köpeklerden insanlara Korona virüs geçip geçmediğinin tespiti üzerine açıklama yapan Türk Veteriner Hekimleri, "Hastalığın yayılmasında köpeklerin herhangi bir rol oynadığına ya da köpeklerin bu hastalığa yakalandıklarına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır” açıklamasını yapıldı. Hong Kong’ta 26 Şubat’ta bir köpekte bu virüse rastlandığını fakat virüsün insandan o hayvana bulaştığı belirtilen toplantıda “Covid-19 yayılmasının nedeni insandan insana bulaşmadır. Şu ana kadar evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır" ifadelerini kullandı. 

Temastan kaçınalım..
Virüs tehditine karşı tedbirli olmak isteyen vatandaşlar için çözüm yolu sunan Türk Veteriner Hekimleri, "Hayvanlarla temas içindeyken, bakımları yapıldığında temel hijyen ile biyogüvenlik kurallarına daima uyulmalıdır. Bu kurallar; hayvanlara yaklaşmadan ya da yaklaştıktan sonra ve hayvanların yemeklerine, eşyalarına temas etmeden öncesinde ve sonrasında ellerin yıkanmasını ve aynı zamanda çok yakın temastan kaçınmayı içermektedir" diye konuştu. 

Daha öncesinde Hong Kong’ta 26 Şubat’ta bir köpekte bu virüse rastlandığını fakat virüsün insandan köpeğe geçtiği belirlendi.