Gündem
Giriş Tarihi : 26-05-2020 14:48   Güncelleme : 26-05-2020 15:02

Komutan son selamını verdi

Eski Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı vefat etti. İsmail Hakkı Karadayı kimdir. İsmail Hakkı Karadayı ölüm nedeni.

Komutan son selamını verdi

28 Şubat davasının bir numaralı sanığı olarak bilinen eski Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayata gözlerini yumdu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatına gözlerini yumdu. Ramazan Bayramı'nın birinci günü Florence Nightingale hastanesine kaldırılan İsmail Hakkı Karadayı bugün hayata gözlerini yumdu. Kanser teşhisi konan eski komutan, birçok ameliyat geçirmişti. İsmail Hakkı Karadayı’nın enfeksiyon ve yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. 

İsmail Hakkı Karadayı kimdir
Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 1932 yılında Çankırı'da dünyaya geldi. 1951 yılında Kara Harp Okulundan, 1953 yılında Uçaksavar Okulundan mezun oldu. 1961 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birlik ve kurumlarda Takım Komutanlığı ve Karargâh Subaylığı yapmtı. 1963 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra, 12'nci Tümen İstihbarat Şube Müdürlüğü, 2'nci Tümen Topçu Komutanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığında Proje Subaylığı, Kara Harp Okulunda Öğretim Üyeliği ile Lojistik Şube Müdürlüğü, Şam Kara Ataşeliği, 33'üncü Tümen 86'ncı Piyade Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüştü. 1977 yılında Tuğgeneral oldu. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 28'inci Piyade Tugay Komutanlığı yapmış, 1981 yılında Tümgeneral oldu. Tümgeneral rütbesi ile 39'uncu Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1985 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 8'inci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1989 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrıldı.
Orgeneral karadayı, T.C. Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, Güney Kore TONG ILJANG Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstihkak Nişanı, Fransız Liyakat Nişanı (Commander Dans L'ordre De La Legion D'Honneur) ve ABD Liyakat Madalyası (ikinci kez) sahibidir.14 Nisan 1999 tarihinde Orgeneral Karadayı'ya Trakya Üniversitesi tarafından Kamu Yönetimi dalında "Fahri Doktora" ünvanı verilmişti. Bayan Seren Karadayı ile evli olan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın 2 çocuğu var. Fransızca bilmekteydi. 
Bağırsak kanseri olduğu belirlenen ve ameliyatlar geçiren eski Komutan Karadayı, hastane odasına davet ettiği avukatına, “Ölmeden önce aklanmak istiyorum. 16 aydır davamız İstinaf Mahkemesi'nde sonuçlanmadı. Dilekçe verip, davamızın öne çekilmesini, bütün arkadaşlarımızın aklanmasını görmek istiyorum. Darbecilik lekesiyle bu dünyadan ayrılmak istemiyorum” demişti.