Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2020 14:14   Güncelleme : 13-08-2020 14:14

Kimlik değişimi başka ilde yapılır mı

Yeni kimlik kartlarının kaybolması veya çalınması durumunda şayet il dışındaysanız işte yapmanız gereken ve müracaat edebileceğiniz yerler hakkında tüm bilgiler haberimizde. Başka ilde kimlik çıkartma, şehir dışında kimlik çıkartma ve diğer bütün ayrıntılar...

Kimlik değişimi başka ilde yapılır mı

Yeni çipli kimliklerin kullanımı büyük güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırsa da, çalınması ve ya kaybolması durumunda hemen yapılması gereken işlemler vardır. Şayet başka bir şehirdeyseniz yeni kimlik kartı almak için izlemeniz gereken yol daha farklı olacaktır.

Nüfus cüzdanının yenileme işlemi Türkiye’nin her tarafında eski kimlik ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile gerçekleştirebilirken, nüfus cüzdanlarını kaybetmişseniz yalnızca ikamet ettiğiniz yerin İlçe Nüfus Müdürlüğünden çıkarılabiliyor. Eğer vatandaş kimliğini kaybetmiş ve ikamet ettiği şehirde değil de seyahatte veya şehir dışında ise mağdur olmaması için Nüfus Müdürlüğü emniyetten kimlik tahkikatı talep ediyor. Bu tahkikat sonucunda 2 adet vesikalık fotoğrafla yeni kimlik alınabiliyor. Yine vatandaş ikametgâh ettiği yerde değilse kimliğini almak için soğuk mührü olan (ehliyet,pasaport, evlenme cüzdanı, devlet memuru resmi kimliği vb) beyan etmesi ve 2 adet vesikalık fotoğrafla başvurması yeterli olabiliyor.

Yani vatandaş gittiği şehirde kimliğini kaybetmesi durumunda başvuru yapabilir. Bu konuda kesinlikle bir sınırlama olmamakla beraber, örneğin Ankara'da ikamet ediyorsunuz ve yaz tatili için Antalya’ya gittiniz. İsterseniz Antalya'dan da ister randevu alarak ya da randevusuz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.