Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2020 12:44   Güncelleme : 13-08-2020 14:09

Kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım

Türkiye Cumhuriyeti kimliğini kaybetmenin cezası. Nüfus cüzdanı kimliği kaybetmenin cezası. Kimlik kaybeden ne yapmalı

Kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım

Eskiden kafa kâğıdı, hüviyet olarak bilinen Nüfus Cüzdanı'nın yerini Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı aldı. Ülkemizde bulunan her vatandaşın kimlik taşıması mecburi. Türk vatandaşı olanların ise Türkiye Cumhuriyet Kimlik Kartı almaları ve taşımaları zorunlu. 2 Ocak 2017 yılı itibari ile eski kimliklerin yerini, yeni çipli kimlik kartı aldı. Artık herkesin birer Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olmak zorunda. Olmayanların biran önce çıkarması zorunlu kılınırken, mevcut kartlarını kaybedenlerin ne yapması gerektiği ise haberimizde..

Kimlik kaybedilirse..
Herhangi bir sebepten ötürü kimliğinizi kaybettiyseniz öncelikle kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda kayıp ve çalıntı bildirimi yapmanız gerekiyor. Bunun sonucunda kimlik kartınız iptal edilecektir. Alo 199 çağrı merkezini arayarak "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartımı kaybettim" bildirimi yapmanız gerekiyor. Ya da bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne bizzat müracaat etmeniz gerekiyor. Vakit kaybetmeden olası bir durum ile karşılaşmama açısından en yakın nüfus müdürlüğüne gereken belgeler ile gitmeniz gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünde bulunan yetkili kişiye nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi yenisi istediğinizi bildirin. Yetkili kişi size bir form uzatarak bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu form sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı isteğiniz onaylanacaktır. Kimlik kartı çıkarmak biraz zaman alacağından dolayı vatandaşların kullanabilmesi için geçici bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı verilecektir. Geçici kimlik kartı normal kimlik kartı gibi yaptığınız işlemlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir sorun, karışıklık çıkarmayacaktır. Başvurduğunu yeni kimlik kartının basılması sonrasında belirtilen adrese kimlik kartınız gönderilecektir.

Cezası ne kadar
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı kartlarını kaybedenler için herhangi bir ceza ücreti yoktur. Fakat kimlik çıkarmak için kimlik için değerli kâğıt ücreti ödemeniz gereklidir. Kayıp, çalıntı veya diğer yenileme durumlarında 2019 yılında 45 TL olan bu ücret 2020 yılı için ücret 50 TL olarak belirtilmiştir.