Siyaset
Giriş Tarihi : 28-07-2020 17:37   Güncelleme : 28-07-2020 17:37

Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayasofya açılışındaki Hutbe veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sert tepki gösterdi. 

Kılıçdaroğlu sert tepki gösterdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Cuma hutbesindeki sözleri ile ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okunduğu iddiasında bulunarak, "Bizim en büyük ortak değerlerimiz Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarıdır. Bu ülkenin bağımsızlığı için şehit olan yüz binlerce kişi var. Onların bayraktarı ise Gazi Mustafa Kemal’dir. Liyakat sahibi herkes bilir bunu. Kin ve öfkeyle o koltuğa oturursanız, siz erdemli bir kişi değilsiniz ve o koltuğa layık değlisiniz. Çıkacaksınız öyle bir konuşma yapacaksınız ki sonra haddinizi aştığınızı fark edip ne söyleceğini şaşırıyorsun. Demek ki sen liyakatli değilsin. Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı o camilerin hiç birinde 5 vakit ezan okunmazdı" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında "Bu Anayasa'nın özünde demokratik parlamenter sistem olacak. Cumhurbaşkanı partili olmayacak, tarafsız olacak. Herkese eşit mesafede olduğu için Anayasa ona hakim tayin etme yetkisi veriyor. Bir partinin genel başkanı hakim tayin edemez. TBMM’de gece yarısı kanunları olmayacak. Milletin çıkarları neyi gerektiriyorsa o yasa konuşulacak. Güven vermesi lazım. Bugünkü parlamento ve yargı sarayın vesayeti altındadır. Yargı üzerindeki vesayeti kaldırmamız gerekiyor. Hükümetin geçmişte olduğu gibi meclisten güven oyu alması ve meclise hesap vermesi yeniden sağlanacak" cümleleri kurdu.

Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarımız, işsiz iseler bir an önce iş bulmalarını diliyorum. Tatildelerse iyi tatiller diliyorum. Bütün sorunları ikinci yüz yıla geçiş belgesiyle nasıl çözeceğimizi anlattım. Sandığı koyarlar mı bilmiyorum ama eğer sandığı koyarlarsa kim boyunun ölçüsünü alacak göreceğiz" diye konuştu.