Kılıçdaroğlu muhtarlara seslendi

20201203-kilicdaroglu-muhtarlara-seslendi-535631-7e3a16464b6668e5038a.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri’de muhtarlarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarlık bütçesi olması gerektiğini savundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, “. Muhtarlık bütçesi olmalı. Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kaşseri’de gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmasında “Muhtarlık seçiminde oy kullanırız. Bakarız muhtarların fotoğrafı olan pusulalar var. Sizin niye birleşik oy pusulanız yok. Sandık aynı sandık, kabin aynı kabin, oy sayımı yapan aynı memurlar. Sizin birleşik oy pusulanızın olmaması size değer verildiği için mi? Hayır size değer verilmediği için. Çoğu yerlerde muhtarlar kirada veya derme çatma yerlerde. Niye sizin güzel tek katlı, sekreterin, özel kaleminizin olduğu bir yer niye olmasın. 40 veya 50 metrekare, uzaktan bakıldığında bu muhtar evidir diyebileceğimiz bir yapı neden olmaz? Niye talepte bulunmazsınız?
Muhtarların kendi çıkarlarını koruma konusunda camia olarak ortak hareket etmeleri lazım. Muhtarın bir özel kalem müdürünün olması lazım. Gelen dosyalarını alacak, telefonlarına bakacak bir arkadaşın olması lazım. Neden bağımsız personel olması lazım. Belediye personel veriyorsa, belediye başkanının eksiğini söylediğiniz zaman personeli geri çeker. Bu sizin iradenizi sınırlar. Sizin iradenizin sınırlanmaması için 657’ye tabi olması lazım. Muhtarlık bütçesi olmalı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Çok parçalı bir yapı var. Merkezinin Ankara’da olması lazım. Böylece Türkiye Belediyeler Birliği varsa Türkiye Muhtarlar Birliği de olmalı. Siyaset kurumu muhtarlığı gerçek anlamda muhtarlık kurumu olarak görmek istiyorsa, bu düzenlemeler yapılmalı. Ben sizden siyasi görüşleriniz farklı olabilir ama bir konuda ortak hareket etmek zorundasınız. Bu maddeleri hangi siyasi parti görüşürse ona destek veririm demeniz lazım. Bu söylediklerim devlet bütçesine hiç yük getirmiyor ama muhtarlıkların ciddi bir kurum olarak öne çıkmasını sağlıyor. Bu düzenlemeleri Türkiye’de demokrasi güçlensin, muhtarlık kurumu güçlensin diye söylüyoruz. Türkiye’nin 3. sınıf bir demokrasiye ihtiyacı yoktur. Birinci sınıf demokrasi olmalı. Hiç kimseyi düşüncesinden ötürü suçlamamalıyız. Farklı düşünmek kadar değerli bir şey yoktur. Farklı düşüneni hemen alıyoruz hapse atıyoruz. Farklı düşündü diye hapse atamazsınız. Yeni bir siyaset anlayışı getirmek zorundayız. Ön yargılarımızı yıkmak zorundayız. Vatandaşına hesap vermekten korkmayan siyaset” cümleleri kurdu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!