Sağlık
Giriş Tarihi : 20-02-2021 17:09   Güncelleme : 20-02-2021 17:09

Kayseri'de Mutasyonlu Virüs vakası

Koronavirüs salgını bitmek bilmiyor. Mutasyona uğramış Koronavirüs Kayseri'de de görüldü. Mutasyonlu virüs nedir.

Kayseri'de Mutasyonlu Virüs vakası

Son yılların en berbat, en yaygın, en ölümcül hastalığı Koronavirüs can almaya devam ediyor. Dünya genelinde hergün binlerce insan yaşamını yitirirken, Covid19 aşısı ile çare bulunmaya çalışılırken bu kez de Mutasyonlu virüs, Mutasyona uğramış Koronavirüs vakaları görütmeye başlandı. Türkiye'nin çeşitli illerinde olduğu gibi Kayseri'de de mutasyona uğramış virüs vakası görüldü.

Karantina başladı
Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan Koronavirüs'e çare aranırken mutasyona uğramış virüs çeşidi can yakmaya başladı. Kayşseri'de de mutasyona uğramış virüs vakası görüldü. Edinilen bilgilere göre; Kayseri'nin Develi ilçesinde bir mahallede mutasyonlu virüs görüldü. Develi'nin Kabaklı Mahallesi'nde mutasyonlu virüs vakası görülmesi üzerine karantina işlemi başlatıldı. Kabaklı Mahallesi 10 gün süreyle karantina altına alındı. Mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Mahallede yaşayanların ihtiyaçları Vefa Destek Grubu tarafından karşılanacak.

Mutasyonlu Virüs nedir
Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir. İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün öldürücülüğünün daha az olduğu ifade ediliyor. Öksürük ve solunum semptomları yoğun olduğu ifade ediliyor.