Gündem
Giriş Tarihi : 15-01-2021 17:47   Güncelleme : 15-01-2021 17:47

Kayseri OSB'den iddialara cevap

Kayseri OSB yönetimine ve Yönetim Kurulu Başkanı Nursaçan'a hakkında ortaya atılan iddialara karşı bir basın açıklaması yapıldı.

Kayseri OSB'den iddialara cevap

Kayseritempo.org-Kayseri Organize Sanayin Bölgesi adına yazılı bir açıklama yapan yönetim kurulu, Başkan Tahir Nursaçan hakkında ortaya atılan iddiaları yalanladı. 

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı söylendi. Açıklamada, Türkiye’nin üretim lokomotifi olan Kayseri OSB ve en çok projeye sahip olan Tahir Nursaçan ile ilgili olarak gerçeği yansıtmayan iddiaların ortaya atıldığı ifade edildi. Haber adı altında ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Kayseri OSB yönetim kurulu, ‘‘kamuoyuna duyurulduğu üzülerek görülmüştür. Kayseri için gurur kaynağı olarak görülmesi gereken kişi ve kurumların kişilik haklarını ve itibarını da hiçe sayan en çok da Sayın Yönetim Kurulu Başkanımızın şahsını hedef haline getiren ve büyük sayfa resmi de paylaşılarak asılsız iddiaların hedefi haline getirilmesindeki amaç anlaşılamamıştır’’ ifadelerini içeren yazılı bir açıklama yaptı.

KANUNLARA GÖRE HAREKET EDİLDİ:
Asla yönetmelik dışı bir işlem yapmadıklarını ifade eden Kayseri OSB Yönetim Kurulu, OSB'nin sevk ve idaresini yürütmek hususunda her zaman hassasiyet gösterildiğini, yürütülmekte olan tüm iş ve işlemlerde açık, şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir anlayışla hareket ettiklerini kaleme alan yönetim kurulu, ‘‘Kayseri OSB'miz Yönetim Kurulu ve Bölge Müdürlüğünce; Kanun, Yönetmelik ve benzeri düzenlemeler ile Genel Kurul kararları çerçevesinde OSB'nin sevk ve idaresini yürütmek hususunda her zaman hassasiyet gösterildiğini, Yürütülmekte olan tüm iş ve işlemlerde açık, şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir anlayışla hareket edildiğini yinelemek isteriz’’ cümlelerine yer verildi.

NURSAÇAN’A DESTEK:
Başkan Tahir Nursaçan’ın 15 Ocak tarihli çıkan haberlerde karalanmak istediğine de dikkat çeken yönetim kurulu, başkanlarına güvendiklerini bu yazılı açıklamada da ifade etti. Kayseri OSB Yönetim Kurulu, ‘’Öncelikle haberde yer alan harcamaların hiçbiri Tahir Nursaçan tarafından şahsi olarak yapılmamış, gerek Genel Kurul gerekse Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlar çerçevesinde usulüne uygun biçimde yapılmış ve harcama kalemlerinin tamamı için Genel Kurullarda Yönetim Kurulu ibra edilmiştir’’ denildi.

OSMANLI ODASI İDDİALARI YALAN:
OSB Yönetim kurulu, Osmanlı Odası ile ilgili olaraksa açıklamasında ‘’Osmanlı Odası ve burada teşhir edilen malzemelere ilişkin bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. İlgili oda tüm ziyaretlere kullanıma açık olup, tüm ziyaret ve devlet erkanı toplantılarında kullanıldığına dair birçok resim ve haber içeriği de mevcuttur. Piyasa değeri üzerinde yahut faturasız olarak alımı yapılmış hiçbir malzeme de yoktur. Rakamlar gerçekliği yansıtmamaktadır. Ayrıca müfettişler tarafından Osmanlı odası harcamalarına ilişkin herhangi bir suç isnadı da olmayıp; yalnızca her ne kadar daha önce Genel Kurulda tartışılmış ve ibra edilmiş ise de ilgili harcama kaleminin yeniden oylamaya sunulması ve alternatifli olarak bir çözüm bulunması tavsiye edilmiştir’’ şeklinde yer verdi.

Ayrıca, makam odasının bizzat Kayseri OSB’nin itibarı ve kurumsal kimliği için yapıldığı ve bu hususta hiçbir suç isnadı ve benzeri bir kararında verilmediğine dikkat çekildi. Tespihlerle ilgili harcamaların da gerçeği yansıtmadığı açıklanırken,  bunların bazılarının ziyarete gelen misafirlerimize hediye edilmek için alındığına da yer verildi. Sözde haberlerin en yanıltıcı tarafının basın yayın harcaması olduğunu da söyleyen yönetim kurulu, algı ve karalama ile hareket edilmeye çalışıldığına dikkat çekti. 
Kayseri OSB Bölgesini ve yönetim kurulunu hedef alan iddiaların, daha önce karşılarında seçim kaybetmiş olan bir takım güruhun kendilerini haklı çıkarmak kaygısından ibaret söylemler olduğu ifadesine de yapılan yazılı açıklama da yer verildiği gözlerden kaçmadı.