Gündem
Giriş Tarihi : 20-11-2020 17:30   Güncelleme : 21-11-2020 00:43

Kayseri OSB için seçim isteniyor

Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu, Organize Sanayi Bölgesinde zihniyetin yanlış olduğu düşüncesi ile seçime gidilmesini talep etti. Platform sözcüsü Bekir Kiracıoğlu, basın toplantısında mevcut başkan Tahir Nursaçan ve ekibini eleştiri yağmuruna tuttu

Kayseri OSB için seçim isteniyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi için her geçen gün rahatsızlık çoğalıyor. Göreve geldiği günden bu yana yapılan çalışmalar, atılan adımlardan rahatsızlık duyan Kayserili sanayici, Organize Sanayi Bölgesi'nde yeniden seçime gidilmesinin fitilini ateşledi. Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu, mevcut başkan Tahir Nursaçan'ın yaptığı yanlışları sıralarken mutlak suretle değişikliğe gidilmesini istedi.

Niye platform?
Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu, bugün basın toplantısı düzenleyerek yanlışları anlattı, yapılması gerekenleri sıraladı ve beklentilerini kamuoyu ile paylaştı. Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, yanlışların artık Erciyes dağı gibi olduğunu ve bu yanlışların düzeltilmesi gerektiğini, zarara uğratılan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nin zararının karşılanmasını istedi. Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, konuşmasında platformun kuruluşu ve amacı hakkında bilgi vererek, "Sanayicilerden oluşan grubumuz hiç bir siyasi oluşuma dahil değildir. Hiç bir grup veya oluşumla da alakamız yoktur. Grubumuz 120 kişiyi aşmış durumda. Amacımız Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin yaptığı yanlışları dile getirip bunların düzeltimsi veya ortadan kaldırılmasıdır. Bugün de ortaya çıkan bu kadar usulsüzlük iddiaları üzerine, OSB'ne Sahip çık Platformu olarak sanayicilerimizin menfaati adına açıklama yapmamız elzem hale gelmiştir" dedi.

Kârdan Zarara..
Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, "Kayseri OSB'de hırsızlık var diyemeyiz. Ancak görülen o ki müsriflik var. Yönetememezlik var. Yönetilememezlik var. 2019 yılında oluşturulan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teftiş Kurulu raporu da bunu doğruluyor. Şikayet konularına göre yapılan, genel yapılmayan bu teftiş sonrasında oluşturulan tablo bile o kadar vahim ki. Kasasında parası olan, sermayesi olan kayseri OSB bugün gelinen noktada borçlu durumda. Kasasında 40 Milyon Dolar nakit, 50 Milyon Dolar değerinde satışa hazır parseli (hepsi satıldı) olan bir kurum nasıl olur da 6 yılda 200 Milyon TL borçlu hale gelir anlamak mümkün değil" cümleleri kurdu.

Osmanlı Odası
Platform Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, "Yapılan çalışmaları sanayicilere önceden söylenmiyor. Bitince söyleniyor. Osmanlı Odası 1,5 yıl sonra öğrenildi. Osmanlı Odası oluşturulmuş. Niye Selçuklu Dönemi veya Atatürk dönemi yok. Kayseri OSB'nin görevi kültür elçiliği yapmak değildir. Tahir Nursaçan madem Turizm elçiliği yapmak istiyor, o zaman Kültür Turizm Bakanlığında çalışsın. Madem kültürü seviyorsa 560 Bin Dolar verip bu odayı satın alsın ve Kültür Müdürlüğüne hediye etsin. Biz böyle bir odayı istemiyoruz" dedi.
Kiracıoğlu, "Ayrıca 30 bin adet kitap basıldığı ve 287 Bin Dolar para ödendiği söyleniyor. Kayseri OSB'nin 1200 üyesi var. 30 bin kitap nedir, nerededir? Ayrıca bu kitapta Kayseri OSB kurucuları yeralmazken alakasız insanlara bu kitaplar içerisinde yer verilmiş. 40 yıllık sanayiciyi yok gören bir davranış olmuştur" açıklaması yaptı.

Makam Odası..
"OSB yönetimi, sanayici ile dalga geçer olmuş" diyen Platform Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan'ın makam odası ile ilgili de açıklama yaptı. Kiracıoğlu, "Müsrifliğin son noktası makam odası. Vali odası bile 96 metrekaredir. Burası 406 metrekare. Oda tefrişi 350 Bin Dolara yapılmış. Tabiki temsil önemli. Ama gösterişe karşıyız. 9lu televizyon alınmış. Bu televizyonun maliyeti 125 Bin Dolar. Bu ne müsrifliktir" diye tepki gösterdi.

"Didik didik edilsin"
Kayseri OSB'nin olan 5 parselin 4'ünün kendi yakınlarına ucuz rakama verildiğini de iddia eden Okay Kiracıoğlu, "Kayserispor'a para verildiği için genel kurulda Bekir Yıldız'ı yuhalayanlar Kayserispor'a para verdi. Taşeron üzerinden Kayserispor'a verilen paralar var. Mevzu Kayserispor'a para verilmesi değil. Madem yanlıştı siz niye aynı yanlışı yapıyorsunuz. Doğruydu ise niye yuhalıyorsunuz. Ayrıca Kayseri OSB Atletikspor'a geçen dönem 180 Bin Dolar, bu dönemde 270 Bin Dolar para verilmiş. Biz platform olarak, Kayseri OSB'de son 10 yılın didik didik incelenmesini istiyoruz. Kayseri OSB'nin işgücü, istihdam, ticaret noktasında sanayiciye destek vermesi gerekirken yapılanlar çok büyük yanlış. Zihniyet yanlış. Bu zihniyeti istemiyoruz" tepkisi gösterdi.

OSB Tv
Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, Kayseri OSB bünyesinde kurulan ve internet üzerinden yayın yapan Kayseri OSB Tv hakkında da eleştirilerini dile getirdi. Bekir Okay Kiracıoğlu, "3 milyon Avro karşılığında OSB tv oluşturulmuş. Bu tvnin başına da TRT'den birini getirmişler. TRT'den adam getirmek de nedir? Kayseri'de adam mı yok? Kayseri'nin medyası yok mu? Basın toplantısı yapıyoruz. Tüm medya burada. 3 Milyon Avro bedelle tv kurmak da neyin nesi. Biz böyle bir hizmet istemiyoruz" cümleleri kurdu.

Kârdan Zarara..
Basın toplantısında fuar alanı ücretleri, Dubai Projesi ile ilgili de yapılan yanlışları ifade eden Kayseri OSB'ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, "Muhalif sesleri boşboğazlık ile nitelendiren, hainlik ile suçlayan zihniyet, OSB'yi zarara uğratmanın hesabını vermeli. Marş için 25 Bin Dolar ödeme yapılmış. 7 kişi haksız şekilde işten çıkarılmış. İşten çıkarılanların hakkı ödenmemiş. 50 ödenmesi gerekirken borç 180 olmuş. 80 ödendi. Kalan 100'ü neden OSB, neden Kayserili sanayicinin kuruluşu ödeyecek. Keyfi davranışdan ötürü oluşan bu borcu OSB yönetimi ödemeli. Burada görevi kötüye kullanma, kurumu zarara uğratma suçları vardır. Bunlar delilli ispatlıdır" diye konuştu.

Kârdan Zarara..
Gerçekleştirilmesi planlanan Genel Kurul için Kayseri OSB yönetimine aday olmadığını da söyleyen Platform Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, "Biz adaylık veya koltuk sevdasında değiliz. Amacımız sanayicinin kuruluşu olan OSB'nin yanlışlarını düzeltip, sanayicimize yaraşır bir yönetim gösterilmesidir. Elzem bir durum olursa elbette ortaya çıkarız. Bizim isteğimiz, OSB'nin güvenilir ellerde olmasıdır. Mevcut yönetim, 4 yıllığına seçildiği diye 4 yıl o koltukta oturacak değil. Onca yanlışa imza atıp oturmak olmaz. Yok öyle bir dünya. Doğruysan oturursun. Ya yeni bir oluşum yapıp mevcut yönetimi denetlesinler ya istifa edip OSB'yi genel kurula götürsünler" diye çağrıda bulundu.