27 ŞUBAT 2020 Perşembe 10:17
Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2019 11:19   Güncelleme : 29-08-2019 11:50

Kayseri Okul servis ücretleri

Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay, 2019-2020 eğitim öğretim yılında okul servis ücretlerini açıkladı.

Kayseri Okul servis ücretleri

Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay, 2019-2020 eğitim öğretim yılında okul servis ücretlerinde yüzde 18 civarında artış olacağını söyleyerek, “Servisçi esnafı bu dönemde son derece sıkıntılı” dedi.

Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay, yaptığı açıklamada 2019-2020 eğitim yılındaki okul servis ücretlerini değerlendirdi. Servis fiyatlarında yüzde 18 oranında artış olacağını kaydeden Ay, “Öncelikle 2019-2020 eğitim öğretim sezonunun başta meslektaşlarımıza, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Öğrenci servis araçlarındaki fiyat belirlemesi yıllık giderlerin hesaplanarak tarafımızca UKOME’ye müracaatımız ile başlar. Oraya bir fiyat teklifi götürürüz. Teklif götürürken tüm giderlerin toplamı alınarak UKOME’den fiyat tarifesi teklifi istenir. Onlarla birlikte ortaklaşa bir karar aldık. Bu yıl yüzde 18 civarında bir fiyat artışı olacak. Takdir edersiniz ki, geçtiğimiz yıl 150 bin TL’ye alınan araçlar bu dönemde 300 bin TL’lerin üzerindedir. Servisçi esnafı bu dönemde son derece sıkıntılı. Ülkemiz genelinde 0-12 yaş arasında araç kullanılıyor. Şehrimizde araçların yüzde 90’ı 0-5 yaş grubuyla hizmet vermekteyiz. Bu bize göre bir sıkıntıdır. Özellikle bu konuyla alakalı İçişleri Bakanımız ile 2 kez görüşme fırsatımız oldu. Servis araçlarındaki yaş haddinin 12’den 15’e çıkarılmasını istedik. Bununla beraber birkaç yıl önce 4 bakanlığın bir araya gelerek özellikle İzmir’de servis aracı olduğu iddia edilen bir aracın içerisinde unutularak rahmetli olmasından sonra bir servis hizmet yönetmeliği hazırladılar. Bu yönetmelik hazırlanırken sahada uygulanabilir olup olmadığına bakmadan sahada uygulanması mümkün olmayan şeyler vardı. 3 nokta emniyet kemeri ve koltuk sensörü, üs noktada kamera sistemi ve rehber personelde lise mezunu olma şartı gibi saha da uygulanabilir olmayan şeyler” ifadelerini kullandı.

Birçok kalemde maliyetlerin arttığını dile getiren Ay, “Esnaf ve sanatkarımız bu konuda sıkıntılı. Sadece akaryakıt giderleriyle alakalı değil, amortisman giderleri de son derece yüksektir. Artan yüzde 100’e yakın maliyetler var. Sayabileceğim birçok kalemde maliyetler artmıştır. Esnafımız maliyet haricinde yönetmeliğin içerisindeki bu sıkıntılı maddelerle çok daha zor bir durumdadır. İnşallah bu zor şartlarda yine kaliteli bir hizmet vermek adına elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Ay, servis fiyatları hakkında bilgiler vererek, “Bu dönem şehrimizde 0-5 kilometre mesafedeki servis taşıma ücreti 215 TL, 10 kilometreye kadar olan taşıma ücreti 235 TL, 20 kilometreye kadar olan taşıma ücreti 245 TL olarak belirlenmiştir. Rehber personelimiz aylık olarak öğrenci başı 75 TL, hafta sonu da 55 TL olarak ücretlendirme yapılmıştır. Şehrimizde maddi durumu iyi olmayıp ama çocuklarının servise binmesi gereken ailelerimiz okul müdürlüklerine müracaat edip bildirdikleri zaman bu taşımacılığı ücretsiz olarak yapıyoruz. Geçtiğimiz yılda bine yakın öğrencimizi ücretsiz olarak taşıdık. Şehit çocuklarımızın taşımacılığını yine ücretsiz olarak yapıyoruz. Gazi çocuklarımızda da ciddi bir indirim oranı var” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
tuba 3 ay önce
milli eğitim bakanımız nolur lütfen duy sesimizi.....
gonca 3 ay önce
milli egitim bakanim nolur duy acı bıze servısler ucretlı oldu cok pıs ortamlı yurtta kalmak zorundayız herzorluga kotluge aılemızden uzakta kalıyoz ortamı sevmıyoz zaten sıkıcı cok zor bu yasta bıze bu zor ezıyetler olması bıze agır gelıyor dayanamıyoz okuma hevesımızde varsada yok oluyor en ıyısı evlenmek dıyoz yardım lutfennnnnnnnnnnnn
goril 3 ay önce
aynen çok haklısınız.benim psikolojim bozuldu yurtta gerçekten goril gibi olmaya başladım çok mutsuzum eve gidince en azından neşem yerine geliyordu şimdi yaşayan bir ölü gibiyim
aydell 3 ay önce
cok haklısın goril keşke bir mucize olsada çıksak bu yurttan yurttan çıkarsam kendime söz verdim sürekli ders çalışacam ama oda biraz zor gibi offf ya çok mutsuzum.
buse 3 ay önce
çok haklısın gerçekten katılıyorum bizi koruyacaklar derken resmen hapis hayatı yaşatıyorlar.ben yurda girmeden önce çok çalışkandım artık yurtta ders bile çalışamıyorum.
zehra 3 ay önce
şuan yurtlu bir okulda kalıyorum.ve normalde servisle gidip geliyordum.ama servis ücretli olunca kalmak istemediğim bir yurtta kalmak zorunda kaldım.o yüzden çok mutsuzum.sürekli ağlıyorum.servisleri ücretli yapmaları bence çok saçma oldu.kızları koruma altına almak içinmiş .kesinlikle öyle değil tam tersi oldu bizi ailemizden ayırarak.
zehra 3 ay önce
şuan yurtlu bir okulda kalıyorum.ve normalde servisle gidip geliyordum.ama servis ücretli olunca kalmak istemediğim bir yurtta kalmak zorunda kaldım.o yüzden çok mutsuzum.sürekli ağlıyorum.servisleri ücretli yapmaları bence çok saçma oldu.kızları koruma altına almak içinmiş .kesinlikle öyle değil tam tersi oldu bizi ailemizden ayırarak.
buse 3 ay önce
çok haklısın
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA