Gündem
Giriş Tarihi : 21-10-2019 12:48   Güncelleme : 21-10-2019 12:58

Kayseri için Proje çok Para yok

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, projeler ile ilgili bilgiler verdi. Büyükkılıç anlattığı her proje için ekonomik kaynak arandığını itiraf etti

Kayseri için Proje çok Para yok

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ekim’de gerçekleştirdiği Kayseri programıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kayseri’nin bereketli bir gün yaşadığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok memnun bir şekilde ayrıldığını söyledi. Başkan Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarında da yer alan bazı yatırımlarla ilgili de ayrıntılı bilgiler verdi ve bu yatırımları Ankara bazında sürekli takip ederek kamu kaynaklarından Kayseri’nin azami derecede istifadesi için gayret gösterdiklerini kaydetti. Büyükkılıç, önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi gereken projeler olduğunu bunlara kaynak arandığını vurguladı.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 1 Milyar 800 milyon TL’lik yatırımların hizmete açıldığını hatırlatarak kamu, yerel yönetim ve özel sektör tarafından gerçekleştirilen yatırımların üçte birinin yerel yönetimlerce yapıldığını söyledi. Başkan Büyükkılıç, Toplu açılış töreniyle hizmete giren yatırımlardan Kayseri Kalesi Kültür Merkezi, Derevenk Viyadüğü, Boğazköprü Projesi, Tomarza’ya doğal gazın ulaştırılması gibi bazı yatırımlara da değindi.

Görüşmeler yapacak
Başkan Memduh Büyükkılıç, doğal gazın henüz ulaşmadığı 6 ilçeye de önümüzdeki dönemde gaz verilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Başkan Büyükkılıç, Erciyes’e Hacılar’dan çıkış yolu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile görüştüğünü ve projenin yapılması yönünde gerekli talimatın verildiğini, ayrıca Belsin-Şehir Hastanesi raylı sistem hattının ihale süreciyle ilgili de çalışmalar hız verildiğini söyledi. Hava İkmal Millet Bahçesi başta olmak üzere bazı kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili TOKİ Başkanı ile görüşeceğini dile getiren Başkan Büyükkılıç, “Hava İkmal Millet Bahçesi’nin ihalesinin yapılması yönünde prensip kararı aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yapacağı projelere Keykubat Millet Bahçesi’ni de ekledik. İlk etapta 100 milyon TL’lik bir yatırım olacak. Melikgazi bölgemize Hava İkmal Millet Bahçesi’ni Kocasinan Bölgesine de Keykubat Millet Bahçesi’ni kazandırmış olacağız” dedi. Başkan Büyükkılıç, TOKİ Başkanı ile Camii Kebir etrafındaki dönüşüm projesi ile Seyyid Burhaneddin Hz. Türbesi ve çevresindeki projeyi de görüşeceklerini ifade etti.

"Proje var para yok"
Başkan Büyükkılıç, Kayseri'de Sahabiye Projesinin, uzun yıllardır beklenen Hızlı Tren projesinin, yeni Havaalanı projesinin için hayata geçirilmesi için çok önemli çalışmalar yapıldığını, projelendirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini ancak ekonomik kaynak noktasında ince eleyip sık dokuduklarını da söyledi. Başkan Büyükkılıç, "Kayseri'yi borzlandırmamak adına, kaynakları iyi kullanmak adına çok titiz çalışıyoruz. Kredi ile altından kalkılacak işler var. Kaynak arayışları var. Projeler tamam ama ekonomik kısmı çözülmesi için görüşmeler var" açıklamasında bulundu.