Gündem
Giriş Tarihi : 14-05-2020 17:58   Güncelleme : 14-05-2020 17:58

Kayseri için maske yasağı

Kayseri son dakika haberi. Kayseri maske yasağı. Kayseri Hıfzıssıhha Kurulu, maske mecburiyeti olan mekanları açıkladı

Kayseri için maske yasağı

Covid19 virüs salgını tedbirleri çerçevesinde Kayseri için yeni yasak kararları alındı. Kayseri Hıfzıssıhha Kurulu, çarşı ve alt geçitler için maske zorunluluğu getirdi. Kayseri'de bulunan Hunat Çarşısı, Yeraltı Çarşısı, Kapalıçarşı Kazancılar Çarşısı ve yeraltı geçitlerinde faaliyet gösteren tüm işyerlerinde çalışan esnafın, özel ve kamu ortaklı tüm kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ve buralardan hizmet alanlar ile Organize Sanayi Bölgelerindeki fabrikalar ile Serbest Bölgedeki fabrikalar ve Toptancılar Sitesi ve Sebze Halindeki işyerlerinde maske takma zorunluluğu getirildi.

Çarşılar..
Kayseri Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan, yeni bir alt tipe bağlı “Koronavirüs - Covid-19” hastalığına ilişkin olarak ilimizde alınacak tedbirleri görüşmek üzere İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin iştiraki ile toplanmış ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yeni kararlar alınmıştır. İlimizde bulunan Kapalıçarşı, Hunat Çarşısı, Yeraltı Çarşısı, Kazancılar Çarşısı ve yeraltı geçitlerinde faaliyet gösteren tüm işyerlerinde çalışan esnafın maske takarak çalışmalarına, işyerlerine maskesiz müşteri alınmamasına ve bu tip mekanların tamamında maskesiz dolaşılmamasına karar verilmiştir" denildi.

Banka ve Fabrikalar..
Yapılan açıklamada, "Kamu ve özel bankalar, tarım kredi kooperatifleri, şeker fabrikası gibi merkezlerde çalışanlar ve buralardan hizmet alanların, ilimizdeki Organize Sanayi Bölgelerindeki fabrikalar ile Serbest Bölgedeki fabrikalar ve Toptancılar Sitesi ve Sebze Halindeki işyerlerinde çalışanlar ve buralardan hizmet alanların, ağzı ve burnu örtecek şekilde doğru kullanmak suretiyle maske takmaksızın belirtilen mekânlarda bulunmamalarına karar verilmiştir" cümleleri kuruldu.

Ceza var
Alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına karar verildi.