Medya
Giriş Tarihi : 12-08-2020 19:05   Güncelleme : 12-08-2020 20:39

Kayseri gazeteleri tarih oluyor

Her geçen gün satılma ve okunma oranları düşen Kayseri gazeteleri tarihe karışıyor. Gazete sahipleri birleşme kararı aldı. Kayseri'de 3 gazete kalacak.

Kayseri gazeteleri tarih oluyor

Kayseri'de medya dünyası için oldukça önemli bir karar alındı. Yaklaşık 2 aydır gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde birleşme kararı alındı. Kayseri'de günlük olarak yayın hayatını sürdüren 14 gazetenin her geçen gün okunma ve satılma oranları düştüğü için radikal bir karar alındı. Kayseri'de 3 yeni gazete kurulacak ve diğer gazeteler, resmi ilan haklarını bu gazetelere devredecek. 

5'li birleşme
Birleşme 5-5-5 olarak yapılıyor. Hangi gazetelerin birleşerek yeni şirket kuracakları belli oldu. 4'lü birleşmenin olduğu gruba MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da (500 Bin TL karşılığında) sanal gazete ile katılacak. Böylece beşerli gruplar halinde birleşti. Bu birleşme sonrasında 14 gazetede çalışan basın emekçilerinin akıbeti bilinmiyor. Yayın hayatına başlayacak 3 gazetenin Genel Yayın Yönetmenleri belirlendi ancak kimlerin çalışacağı belirlenmedi. Her bir gazetenin bünyesinde 6 fikir işçisi bulunduracağı öğrenildi. Birleşmeler şu şekilde gerçekleşti:
1.Grup: Haber 38, Kent Haber, Büyük Kayseri, Kayseri Haber, Sanal Gazete
2.Grup: Deniz Postası, Kayseri Olay, Kayseri Meydan, Kayseri Gündem, Anadolu Haber
3.Grup: E Haber, Star Haber, Hakimiyet, Ülker, Yeni Haber

10 Gün içinde..
10 gün içinde yeni şirketler kurulacak. Ofisler belirlenecek ve yayın hayatına başlanacak. Birinci grubun Genel Yayın Yönetmeni Metin Sönmez, ikinci grubun Genel Yayın Yönetmeni Metin Kösedağ, üçüncü grubun Genel Yayın Yönetmeni ise Canan Bayram olarak belirlendi.