Medya
Giriş Tarihi : 21-05-2020 13:14   Güncelleme : 21-05-2020 13:14

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti istifa ile sarsıldı

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti istifa şoku yaşıyor. Denetim Kurulu Üyesi Ali Türkaslan'ın istifası, yönetim kurulu içerisinde büyük yankı buldu.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti istifa ile sarsıldı

Kayseri'nin en önemli kuruluşlarından birisi haline gelen ve tüm gazetecilerin aynı çatı altındaz toplandığı Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'nde sular tekrardan ısınmaya başladı. Başkanlığını Veli Altınkaya'nın yaptığı Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu üyesi Ali Türkaslan flaş bir kararla istifasını sundu. Önce Cemiyet Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyelerinin yeraldığını Whatsapp grubundan istifasını sunan ardından da noter kanalı ile istifa eden Ali Türkaslan, cemiyet işlevi ve başkan Veli Altınkaya ile ilgili de önemli cümleler sarfetti.

Başkan'ı hedef aldı
Ali Türkaslan, istifası ile ilgili hazırladığı dilekçesinde "Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Kayseri’de faaliyet gösteren internet haber sitelerini kastederek, Bu işe bir standart getirilmesini istemişti. Gazeteci olmayanların internet haber sitesi kurmasına tepkiliydi. Gazeteci olmayan, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti üyesi olmayan, ofisi olmayan, Cumhuriyet Savcılığı’na beyanname vermeyen ve ajans abonesi olmayanları aramıza almamamızı istedi. Başka basın kuruluşlarında sigortalı ve maaşlı çalıştığı halde, ilave olarak kendisine internet haber sitesi kurup kamu kurum ve kuruluşlarının kapısını reklam için aşındıran kişilerin de aramıza alınmamasını istemişti. Seçici davranmamızı istemişti. İlk kuruluşumuzda, Kayseri İnternet Gazetecileri Güç Birliği Platformu’na üye olması için birkaç ismi de Başkan Veli Altınkaya bizzat kendisi önerdi. Kayseri İnternet Gazetecileri Güç Birliği Platformu da bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürürken karşımıza, cemiyet üyesi olmayıp internet haber sitesi kuran, asıl mesleği gazetecilik olmayan yada sahibi olduğu internet haber sitesinin yanında Kayseri’deki televizyon, basılı gazete ve radyolarda kadrolu çalışıp oğlu-kızı-babası-karısı ve diğer yakınlarının üzerine internet haber sitesi açıp kamu kurum ve kuruluşlarının kapısını reklam-ilan için aşındıran insanlar çıktı ve bu mecraların kamu kurumlarına faturalar kestiğinin bilgisini aldık. Bazıları Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Üyesi dahi olmayan bu insanlara yol veren kişinin, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin başındaki Veli Altınkaya olduğunu geçen hafta yaptığım girişimler sonucu öğrenip tepki koydum ve ortalık karıştı. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde hazırlanıp, cemiyet üyesi dahi olmayan, bazılarının da hiç bir gazetecilik geçmişi bulunmayan insanlardan oluşturulduğunu gördüğüm Kayseri’deki Yerel İnternet Haber Siteleri başlığını taşıyan 19 kişilik listeyi gördüğümde şaşkına döndüm! Söz konusu listenin Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin başındaki Veli Altınkaya’nın talimatları doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarına verildiğini öğrendiğimde ise, bu kadarına da pes doğrusu demekten kendimi alamadım. Kamu yararına faaliyet göstermesi beklenen Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nin gazeteci dahi olmayan şahısları piyasaya gazeteci diye sunması, bununla yetinmeyip el altından kurumlara 19 kişilik liste hazırlayıp vermesi şahsımın asla kabul edemeyeceği bir durumdur" dedi.

"Hakarettir"
Alü Türkaslan açıklamasında "Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’nın cemiyetten bağımsız olarak bireysel kendi aklıyla yaptığını düşündüğüm bu girişim, mesleğini yıllardır onuruyla yarı aç yarı tok sürdürmeye çalışan gazetecilere ve gazetecilik mesleğine çok büyük bir hakarettir. Zaten bu tür girişimlerden dolayı da mesleğimiz gazeteciğin Kayseri’de getirildiği son nokta herkesin malumudur. Biz platform olarak kendisini meslek büyüğü bilip, mesleğimiz adına bu denli hassasiyetle hareket ederken, bizden habersiz kapalı kapılar arkasında yürütülen lobi ve liste çalışmaları Veli Altınkaya’nın ayıbıdır. Denetim Kurulu üyesi olarak cemiyetin içindeyken perde gerisinde bunu yapmaya kalkışıldıysa, kapalı kapılar arkasında internet haber sitelerinin dışında başka mecralarda faaliyet gösteren gazeteci arkadaşlarımıza neler yapıldı Allah bilir. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’nın o an anlamlandıramadığım bu iki yüzlü tutumu nedeniyle, Denetim Kurulu üyeliği görevimden istifa ettiğimi açıkladım" cümleleri paylaştı.