Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2020 11:26   Güncelleme : 02-07-2020 11:26

Katil kocaya cezası kesildi

Dini nikahlı eşi Halime Şenal'ı 25 bıçak darbesi ile öldüren katil zanlısı Ümit Gür'e cezası verildi. Ümit Gür ömür boyu hapisten çıkamayacak

Katil kocaya cezası kesildi

Birlikte yaşadığı immam nikahlı eşi Halime Şenal'ı ekmek bıçağı ile 25 yerinden bıçaklayarak öldüren Ümit Gür'ün cezası belli oldu.

Ümit'in cezası
Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında; Halime Şenal’ın avukatı Hatice Kübra Turan, savcının esas hakkındaki görüşüne kısmen katılmadıklarını belirterek, sanığın tasarlayarak ve vahşice adam öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatlarından Semih Şeker’de sanığın yanında taşıdığı ekmek bıçağının daha önce kendi çocuklarıyla aralarında çıkan bir tartışma nedeniyle olduğunu belirterek, olayın bir anda gerçekleştiğini söyledi. Sanığın sabit bir ikametgah sahibi olduğunu ve suç vasfının değişme ihtimali olduğunu anlatan avukat Şeker, müvekkilinin tahliyesini talep etti. Duruşmada savcı, esas hakkındaki görüşünü yineleyerek, sanığın kasten öldürme suçunun sabit olduğunu bu nedenle ömür boyu hapis cezası verilmesini istedi. Son sözü sorulan sanık Ümit Gür, ‘pişmanım’ dedi. Kararı açıklayan mahkeme heyeti sanık Ümit Gür’e, iyi hal indirimi uygulamaksızın ömür boyu hapis cezası verdi.

İtiraz edilecek
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Avukat Hatice Kübra Turan, "Dini nikahlı eşi tarafından 25 bıçak darbesiyle öldürülen Halime Şenal’ın cinayet dosyası için Manavgat Adliyesindeydik. Bugün davanın karar duruşması yapıldı. Mahkeme Türk Ceza Kanunu 81/1 maddesine göre ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Biz 25 bıçak darbesi olması nedeniyle tasarlayarak ve canavarca hislerle öldürme suçundan hüküm kurulmasını talep ettik. Ama heyet müebbet müebbet hapis cezasına hükmetti. Bu karara istinaf yoluyla itiraz edeceğiz” dedi.

25 yerinden..
Manavgat’ta Ümit Gür ve Halime Şenal'ın 2 yıllık birlikteliklerinden bir çocukları dünyaya geldi. Bir süre sonra ise Halime Şenal, çocuğu da bırakıp Ümit Gür'ü terk etti. Ilıca Mahallesi Kumköy Turizm Bölgesinde 23 Temmuz 2019 gecesi yaşanan tartışmada Ümit Gür, Halime Şenkal’i 1'si öldürmeye yönelik 25 kez bıçakladı. Kumköy dolmuş durağı yakınlarında işlenen cinayet, minibüs şoförünün ihbarı üzerine ortaya çıktı. Olay yerinin çevresindeki iş yerlerinin güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, genç kadının gece iş çıkışında Ümit Gür ile tartıştığını, şahsın daha sonra genç kadını bıçaklayarak öldürdüğünü belirledi. Jandarma ekipleri, kısa süreli bir çalışmanın ardından cinayet zanlısı Ümit Gür'ü saklandığı yerde yakaladı. Zanlı ilk ifadesinde Halime Şenkal ile kıskançlık nedeniyle tartıştığını ve boğuşma sırasında bıçakladığını söyledi.