Sağlık
Giriş Tarihi : 21-11-2019 17:53   Güncelleme : 21-11-2019 18:07

Kanseri önleyici yiyecekler nelerdir

Çağımızın en büyük ve ölümcül olduğu tabir edilen kanser, tıp alanında uzmanlaşmış kişilerin sürekli çözüm üretmeye çalıştığı bir alan olarak biliniyor.

Kanseri önleyici yiyecekler nelerdir

Sadece tıp fakültelerinden mezun doktorlar ya da araştırmacıların ilgisini çekmekle kalmıyor. Aynı zamanda alternatif tıp olarak da bilinen alanda pek çok kişi ilginç çalışmalar yürütüyor.

Bu çalışma alanlarının dışında bir de toplum tarafından kanser hastalığına yakalanma korkusu yaşayanların kendilerine kalkan olmasını istedikleri ve sağlık açısından çok faydalı olan yiyecekler ele alınıyor.

Onkoloji uzmanlarının açıklamalarına göre kanser hastalığının doğrudan şeker, un ve tuz ile ilgili olabileceği ve bu durumun bilimsel bir karşılığı olduğu belirtildi. Dünyada her yıl 17 milyon kişinin kansere yakalanmakta olduğu biliniyor. Yaşam standartları ve beslenme şekillerine bağlı olarak değerlendirildiğinde kanserin ne sıklıkla tetiklendiği anlaşılabiliyor. Yanlış beslenme ve kilo artışının ise meme kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri vb. hastalıklara davetiye çıkardığı biliniyor.

Onkoloji uzmanlarının bu durum hakkındaki önerileri ise şöyle:

-İlk olarak çok sıcak çay içmenin çok zararlı olduğu vurgulanıyor. Yüksek ısıda pişen yiyecek ve içecekler kolon kanserine neden olduğu açıklandı.
-Günde kaç porsiyon meyve yenilmesi gerektiğini de belirten uzmanlar Fastfood ürünlerinden ise uzak durulması gerektiğini vurguladı.
-Tüketilen yiyeceklerin kalsiyum değeri yüksek olanların tercih edilmesinin önemine dikkat çekildi.
-Örneğin; süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler vb. tüketilerek kalsiyum açısından zenginliği bakımından kemik ve kalın bağırsak kanser riskini azalttığı açıklandı.
-A vitamini olarak da mantar, et, su ürünleri, yumurta, kuru baklagiller vb. ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin önemine değinildi.