Kamu Personeli Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Gündemde

featured

Kamu personeli memur, işçi, personel alımı süreçlerinde yer alan sözlü sınav uygulaması TBMM’ye geldi. İşte mülakatın kaldırılması detayları.

Milyonlarca KPSS adayı lise, önlisans ve lisans mezunu adayın gözü bu haberde. Adaylar mülakatın kaldırılmasını bekliyor. İşte kamu personeli alımlarında yer alan mülakat uygulamasının kaldırılmasının TBMM’de gündeme gelen detayları:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM gündeminde geldi. Teklif ile devlet memurluğuna girişte bazı istisnalar hariç olmak üzere sözlü sınav yapılmaması ve yapılacak yazılı sınavların geçerliliğinin üç yıla çıkarılması amaçlanmaktadır.

kamu-mulakat.jpg

Adaylar mülakatın kaldırılması ile birlikte kamuda liyakatın daha etkili olacağını düşünüyor. Bu bakımdan kamu personeli alımlarında yer alan mülakatın kaldırılmasını gündeme getiren bu kanun teklifi TBMM’de onaylanmasa bile gündeme gelmesi adaylar adına önemlidir.

Ülkemizde kamu hizmetlerine girip Devlet Memuru olarak atanmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ’nda başarılı olmak gerekmektedir. KPSS, anayasadaki eşitlik ilkesi çerçevesinde devlet memuru olmak isteyen adaylar için standart bir durum sağlamak ve ayrımcılığı, kayırmacılığı engellemek için getirilmiştir.

Bununla birlikte, mevzuatta kamu kurumlarının sıklıkla başvurduğu yöntem ise sözlü mülakatlar olmuştur. Yazılı sınavın yanında sözlü sınavlarda da başarılı olma “zorunluluğu” sıklıkla uygulanırken, kamuoyunda bu konuda çeşitli güven problemleri ortaya çıkmıştır.

Sıklıkla haberlere konu olduğu şekliyle, adayın yazılıda başarılı olup mülakatta elendiği veya sınav ve mülakat ortalaması alındığında daha düşük puanlı adayların eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde atamasının gerçekleştirildiği, kamuda iş başı yapmak için muhtelif vakıf, dernek ve benzeri yapıların referansının arandığı, yurttaşlar arasında “torpil” olarak adlandırılan ayrımcılığın uygulandığı yönündeki haberler, yurttaşların devlete olan güvenini de sarsmaktadır.

Kamu personeli atamalarında LİYAKAT şart

Anayasamızın 70. Maddesinde yer alan “ her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez.” amir hükmüne rağmen, uygulamada görülen istisnalar eşitlik ilkesine aykırılıklar teşkil etmektedir. Aynı hükümde görevin gerektirdiği nitelikler kavramı ile “liyakat” vurgulanmaktadır.

Bunun yanı sıra, KPSS’de yeterli puanı alan adaylar, atanmak için kadroların açılmasını beklemekte; atanmaya hak kazansalar dahi kadro olmadığı için mağdur olmaktadır. Bu bekleme süresinin KPSS’nin geçerlilik süresi olan 2 yılın üzerinde olması ise adayın müktesep hakkını kaybetmesine neden olmakta ve adaydan tekrar sınava girip aynı başarıyı elde etmesi beklenmektedir. Bu kapsamda sınavın geçerlilik süresinin uzatılması, tekrar sınava hazırlanarak girmesi gereken ve işsiz olan adayların ekonomik durumunu da gözetmiş olacaktır.

Verilen kanun teklifi ile amaçlanan; kamu hizmetlerine girmek ve Devlet memuru olarak atanmak için, liyakat ilkesi çerçevesinde kalmak suretiyle, hiçbir sübjektif koşulun aranmamasının düzenlenmesi ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın geçerlilik süresinin düzenlenerek, kazanılmış hakkı olan yurttaşların haklarını korunmasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!