Gündem
Giriş Tarihi : 22-02-2021 22:09   Güncelleme : 22-02-2021 22:09

Kahraman Maraş'ın Köyünde Açan Kardelen Çiçeğini Koparana 80 Bin Lira Ceza!

Kardelen çiçeğini bilirsiniz. Narin olmasıyla adını oldukça duyduğumuz ve bu şekilde bilinen zor ve dik yamaçlarda bulunduğu ortamı soğukluğuna inat açan görüntüsü ile sevenlerini kendine hayran bırakan kardelen çiçeğini.

Kahraman Maraş'ın Köyünde Açan Kardelen Çiçeğini Koparana 80 Bin Lira Ceza!

Kardelen çiçeğini bilirsiniz. Narin olmasıyla adını oldukça duyduğumuz ve bu şekilde bilinen zor ve dik yamaçlarda bulunduğu ortamı soğukluğuna inat açan görüntüsü ile sevenlerini kendine hayran bırakan kardelen çiçeğini. Kahramanmaraş'ın On iki şubat ilçesine bağlı bulunan köyü Çukur hisar da dik ve karlı yamaçlarında bu nadide kardelen çiçeğinin açtığını görenler oldu. Kardelen çiçeği ayrıca ilkbaharın habercisi olarak da biliniyor.

Sert kaya kenarların da adeta güneşi görmek istercesine toprağını delercesine yeryüzü çıkmayı başaran narin ve nadide çiçek. Sert kayaları delerek soğuk havaya inat güçlükle açan kardelen çiçeğinin hayranı çok fazla. Kahramanmaraş Çukur hisar da açan bu kardelenlerin sadece fotoğraflarını çekmek için gelenlerin sayısı bile oldukça fazla.

Kardelen Çiçeğini Koparmak İsteyene Adeta Bir Araç Ücreti Kadar Ceza Verilecek

Fotoğrafçı Doğan Yenigün Kahramanmaraş Çukur hisar'a Kardelen Çiçeğinin fotoğrafları çekmek için köye ulaştı ve şu sözleri söyledi. "Karların erimesi sebebiyle zor şartlarda toprağı delerek güçlükler açan kardelen çiçeğinin narinliğini görmek ve fotoğraflamak için buraya geldik. Bu tür narin dokununca hemen dağılan ya da rüzgarda savrulan çiçekler ayrıca saf ve temizliğin sembolüdür. Bu köye gelip bu güzelliği fotoğraflamak ise ayrı bir huzur veriyor biz insanlara." dedi.

Soğuk havaya ve kara rağmen yüzeye çıkmayı başaran kardelen çiçeği güçlü olmakla birlikte oldukça da narindir. Ve nadir görülen çiçek türüdür. Kahramanmaraş Çukur hisar da bu kardelen çiçeğini koparan kişilere cezai yaptırım uygulanacak. Tam olarak 80 bin lira para cezası uygulanacağı belirtildi.