Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

Kadir Gecesinde ne olmuştu? Kadir Gecesi neler yapılmalı? Kadir Gecesi önemi nedir? Kadir Gecesi Duası

kadir-gecesi-duasi-ibadet-onemi
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KayseriTempo – 11 ayın sultanı Ramazan ayı içerisinde idrak edilen ve Müslüman alemi için önemi çok büyük olan Kadir Gecesi, bu sene de Koronavirüs salgını gölgesinde eda edilecek. Peki Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesinin Müslüman alemi için önemi nedir? Kadir Gecesinde neler yapılmalı? Kadir Gecesinde kaç rekat namaz kılınmalı? Kadir Gecesi duası nasıl?

Kadir Gecesi ne zaman
İslam aleminde Kadir Gecesinin önemi çok büyüktür. Öyle ki, Kadir Gecesi günü sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gece olarak kabul edilir. Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olarak lanse edilen Kadir Gecesi, Ramazan ayının 26. gecesi olarak kabul edilir. Kadir Gecesi, bu sene 8 Mayıs 2021 günü eda edilecek. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Suresi’nde bu gece ile ilgili olarak “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” denilir.

Kadir Gecesi ne olur?
Bin aydan daha hayırlı görülen Kadir Gecesi’nde Allah’ın izniyle melekler ve Cebrâil yeryüzüne iner ve gece boyunca yer yüzüne barış ve esenlik hâkim olur. Kullar dua eder, namaz kılar, ibadet eder. Duaların kabulü için, tövbe için Allah’a yalvarılır. Duaların kabul olması için melekler çabalar.
Bu gecede Kur’an-ı Kerim’in indirildiği bildirilir. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (SAV) bu gecenin kıymetini “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” demiştir.

Kadir Gecesi duası
Kadir Gecesi duası için Peygamberimiz Hz.Muhammed’in, Hz. Aişe’ye “Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa’fü anni (Allah’ım sen affedersin ve affetmeyi seversin. Benim günahlarımı da bağışla)” diye dua et! buyurduğu dini kaynaklarda yeralmaktadır.

Kadir Gecesi ibadeti
Mübarek geceyi ibadet ederek geçirmek isteyenler Kadir Gecesi’nde bunları yapabilir:
– Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
– Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
– Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
– Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
– Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
– Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!