Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

Kadir Gecesi Ne zaman? Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinde Okunacak Dua!

kadir gecesi ne zaman
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl Razaman ayının 27. gecesi idrak edilen Kadir Gecesi’nin ne zaman olduğu bu yıl ki Miladi takvime göre belli oldu. Pandemi nedeniyle tam olarak yaşanılamayan mübarek Ramazan Ayı’nda Kadir Gecesi 8 Mayıs Cumartesi gününe denk geliyor. Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’nın Kadir Gecesi’nin önemini ”Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır” sözleri bu günün özelliğini gözler önüne seriyor. Kadir Gecesi’nin önemi ve Kadir Gecesi’nde okunacak dualar ise bu geceyi taçlandıran başka bir durum olarak ön plana çıkıyor.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Mübarek Ramazan Ayının 27. gecesi olarak adlandırılan Kadir Gecesi için Peygamber Efendimiz, son 10 günde arayın derken, diyanet ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi için 8 Mayıs 2021 gecesini işaret etti.

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Kadir Gecesi için “Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”
“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”
Peygamberimiz (sav) buyuruyor:
“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”

KADİR GECESİNDE OKUNACAK KADİR DUASI:

Bismillâhirrahmânirrâhîm.İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr. Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfişehr.Tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ bi-izni Rabb’ihim, min külli emr. Selâmün, hiye hattâ matle’il fecr.

KADİR SURESİ ANLAMI:
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Şüphesiz Biz, (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail),Rabb’i’nin izni ile her iş için (semâ’dan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!