Gündem
Giriş Tarihi : 21-02-2021 08:19   Güncelleme : 21-02-2021 08:19

Kademeli Normalleşmede Başlıyor! Peki Nasıl Olacak! İşte Detaylar

Korona virüs salgınının tüm ülkeye hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte vaka sayıları hızlı bir şekilde artarak vakaların düşürülmesi amacıyla birçok önlem ve tedbir devreye girmişti.

Kademeli Normalleşmede Başlıyor! Peki Nasıl Olacak! İşte Detaylar

Korona virüs salgınının tüm ülkeye hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte vaka sayıları hızlı bir şekilde artarak vakaların düşürülmesi amacıyla birçok önlem ve tedbir devreye girmişti. Alınan önlemler ve sokağa çıkma kısıtlamaları ile vaka sayıları birçok Şehirde düşüşe geçerken bazı Şehirler ise kritik seviyeyi hala korumaktadır.

Lokantalar ve kafeler gel al şeklinde hizmet vermeye başlamış ve virüsün bu tür mekanlarda yayılmaması için bu işletmelerden sadece paket servis yapılacağına karar verilmişti. Vaka sayılarının birçok şehirde düşüşe geçmesiyle birlikte restoran ve kafe gibi işletmelerin ne zaman açılacağı merak edilmeye başlandı.

Normalleşme Süreci Şehirlerin Durumuna Göre İlerleyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir önceki kabine toplantısında 1 Mart tarihinden sonra kademeli olarak normalleşme sürecine geçileceğini söylemesinin ardından öncelikle hangi Şehirler de yasakların kalkacağı da merak edilmeye başlandı. Daha sonra Fahrettin Koca kademeli olacak normalleşme sürecinin illere göre durumunu anlattı.

Fahrettin Koca'nın Yaptığı Açıklamadan Satırlar

Her il, kendi bölgesini önemseyecek. Sonraki adımda net bir şekilde karar vermiş olacağız. Tüm illeri vaka sayılarındaki artış oranına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olmak üzere belirli kategorilere ayıracağız. Bir Şehrin hangi kısımda olduğunu ve açılıp kapanması gerekenlere buna göre karar vereceğiz. 1 Mart'tan sonraki süreçte ise herkes kafe ve restoranların açılıp açılmadığını belirleyecek ve bize gerek kalmayacak" diyerek kademeli normalleşmeden bahsetti.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Uygulanacak normalleşme adımlarına göre en fazla artış olan ve vaka sayısı en düşük olan 5 ilin her hafta yayınlanacağını da söyleyen Fahrettin Koca, bu şekilde illerdeki düşüş ve artış miktarının görüleceğini de söyledi. Şimdi herkes 1 Mart tarihini ve sonrasında yaşanacak olan normalleşme adımlarını merakla bekliyor.