Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kaçağı önleyen panolara saldırı yapıldı

sondakika.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfa’da Dicle Elektrik tarafından enerji kalitesini artırmak ve tüketicilere güvenli biçimde enerji sunmak için bölge şartlarına uygun olarak geliştirilen ASOP’lara (Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu) saldırı yapıldı.

Şanlıurfa’da Dicle Elektrik tarafından enerji kalitesini artırmak ve tüketicilere güvenli biçimde enerji sunmak için bölge şartlarına uygun olarak geliştirilen ASOP’lara (Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu) saldırı yapıldı.
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde iletim hatlarının yeraltına alınmasıyla birlikte son 1 yılda kurulan 650 panodan 169’u kaçak kullanmakta ısrarcı olan kesimler tarafından ya yakılarak veya kırılarak tahrip edildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen kalite yönetmeliğine uygun yatırımları ile dikkat çeken Dicle Elektrik, tüketicilerine kesintisiz elektrik verebilmek için şebekelerini güçlendirmenin yanında ekonomiye zarar veren kayıt dışı kullanımı önlemeye çalışıyor. Bunun için teknolojik imkanlardan da yararlanan enerji şirketi, kendi Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen birçok projeyi sahada hayata geçirmeye başladı. Bu projeler arsında yer alan ve kamuoyunda ‘Kaçağı önleyen pano’ olarak bilinen ASOP’lar bir çok yerde iletim hatlarının yeraltına alınmasıyla entegre biçimde uygulamaya konuldu. Uygulama alanlarında kaçak olmadığı için enerji kalitesi ve sürekliliği ile birlikte müşteri memnuniyeti ciddi biçimde arttı. Ancak, kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan çevreler, bu panoları hedef almaya, yakıp yıkmaya başladılar.
Kaçak panolara saldırılar sürüyor
Daha önce değişik yerlerde yaşanan saldırılar son bir yılda Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yoğunlaştı. İlçede kurulan 650 panodan 169’u kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi. Yapılan hesaplamalara göre sadece panoların tahrip edilmesinden dolayı yaşanan ekonomik kayıp bir milyon liraya yaklaştı. ASOP’ların devre dışı kalmasından dolayı yaşanan kayıt dışı elektrik kullanımının ekonomiye verdiği zarar ise çok daha fazla. Dicle Elektrik, bu saldırıların yaşandığı Teke, Selahattin Eyyübi, Kale, Şarkpınar ve Kışla mahallelerindeki tüketicilerin yaşananlardan mağdur olmaması için tahrip edilen panoların yerine yenilerini kuruyor.

Kaynak: İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!