Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 11-03-2020 17:12

İstiklal Marşı'nın ilk bestesinin taş plağı Faruk Yaman koleksiyonunda

Kayseri Şehir Arşivi ve Koleksiyoncusu Faruk Yaman'da İstiklal Marşı'nın ilk bestesinin taş plağı ile şu anda kullanılan ikinci bestesinin uzunçaları bulunuyor.

İstiklal Marşı'nın ilk bestesinin taş plağı Faruk Yaman koleksiyonunda

Kayseri'nin ünlü koleksiyoncusu Faruk Yaman, 1921 yılında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı'nın iki ayrı bestesinin kullanıldığını belirterek şu bilgileri verdi, "İstiklal Marşı kabul edildikten sonra, bu marşa uygun beste arandı. İstiklal Marşı'nın ilk bestesi 1924 yılında Ali Rifat Çağatay'ın yaptığı beste oldu. Biraz alaturka müzik türünde olan ilk beste, 1930 yılına kadar kullanıldı. Cumhurbaşkanlığı Orkestrasi Şefi olan Zeki Öngör'ün İstiklal Marşı için 1922 yılında yaptığı beste ise 1930 yılında resmen kabul edildi ve halen bu beste kullanılıyor" dedi.

Kayseri Arşiv ve Koleksiyoncusu Faruk Yaman, İstiklal Marşı besteleriyle ilgili iki kıymetli plağa, çok sayıda koleksiyoncunun yüksek fiyat vererek satın almak istediğini ifade ederek, "Ali Rifat Çağatay'ın yaptığı ilk bestenin taş plağı, Almanya'da bastırılıp İstanbul'da satışa sunulmuş. Günümüzde çok nadir olarak bulunan, gramofonlarda çalınabilen bu plağın diğer yüzünde ise Sakarya Marşı yeralıyor. Zeki Öngör tarafından bestelenen ve 1930 yılından beri kullandığımız İstiklal Marşı'nın ikinci bestesinin plağı ise Cumhuriyetin 50'nci yılı nedeniyle 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından uzun çalar olarak hazırlanmış. Bu uzunçalar, o dönemde tüm resmi kurumlara ve okullara gönderilmiş. Artık günümüzde taş plak ve uzunçalar plak üretimi yapılmadığı için bu tür plaklar da ancak koleksiyoncularda bulunabiliyor" cümleleri kurdu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA