Gündem
Giriş Tarihi : 14-01-2021 01:32   Güncelleme : 14-01-2021 01:33

İstanbul, Ankara, Kayseri ve İzmir’de baraj doluluk oranları ne kadar, İski, İzsu, Aski 2021 yılında son durum ne?

İstanbul, Ankara, Kayseri ve İzmir’de baraj doluluk oranları ne kadar, İski, İzsu, Aski 2021 yılında son durum ne?

Kayseritempo.org - Türkiye’nin birçok bölgesinde etkili olan su sorunu nedeniyle,  uzmanlar tarafından uyarılar yapıyor. Vatandaşlar, İstanbul, Ankara, Kayseri ve İzmir’de baraj doluk oranları ne kadar, İski, İzsu, Aski 2021 yılında son durum ne? Sorusunun cevabını merak etmeye başladı.

Küresel bir sorun haline gelen koronavirüs salgını’nın yanı sıra Türkiye’nin birçok bölgesinde yağmurların yağmaması nedeniyle ortaya çıkan kuraklık tehlikesi baş göstermeye başladı. Ancak hafta sonu etkili olan yağmurlar barajlar için adeta can suyu oldu.

İstanbul’da baraj doluluk oranlarında son durum
Megakent İstanbul'da hafta sonu etkili olan 2 günlük satış susuzluk tehlikesi olan İstanbullulara nefes aldırdı. Hafta sonu etkili olan yağışlar, İstanbul'a 8 günlük su kazandırdı. Cuma günü yüzde 19.16 olan doluluk oranı bugün 21.13 birlikte çıktı. 
Meteoroloji İstanbul'da yağmurlu havanın hafta boyunca devam edeceğinin müjdesini verdi. Son aylarda kuraklık nedeniyle son 10 yılın en düşük baraj doluluk oranlarını gören Megakent İstanbul'da hafta sonu etkili olan yağmurlar yüzleri güldürdü. Cuma günü akşam saatlerinde bazen hava 2 gün boyunca aralıksız olarak devam etti. 2 gün boyunca etkili olan sağanak yağmur İstanbul'a yaklaşık 8 günlük su kazandırdı.
Uzmanlar, "İstanbul'da yılın ilk kar yağışı bu Cuma görülebilir" dedi.

Ankara’da baraj doluluk oranlarında son durum
Başkent Ankara baraj doluluk oranı merak ediliyor. Ankara'daki barajların su seviyeleri ve doluluk oranları nedir? Ankara'daki barajlarda ne kadar su kaldı? 12 Ocak Salı 2021 ASKİ Ankara barajlarındaki güncel doluluk oranları
Dört mevsimi birden yaşandığı başkenti Ankara'da mevsimlere göre değişkenlik gösteren yağışlar, dolayısıyla barajların doluluk seviyelerini de etkiliyor.
Yağışlı geçen yaz mevsiminde baraj doluluk oranlarında düşüş yaşansa da, özellikle sonbahar ve kış mevsiminde yağan kuvvetli yağmur ve kar yağmurları ile barajlardaki doluluk oranlarında başkent Ankara'daki barajlarda ne kadar su olduğu, doluluk oranlarının hangi seviyede olduğu vatandaş tarafından merak ediliyor. İnsanlar yaşadıkları ilçe ve mahallelere gelen su bulmak istiyor. Ankara'da barajlara gelen günlük su miktarı nedir? 

Ankara barajlardaki su seviyesi
ASKİ Barajların Toplam Hacmi (m3): 1.584.555.000 m3 Tarih: 12.01.2021
Barajlarımızdaki Su Miktarı: 325.097.000 m3
İvedik Su Arıtma Tesisinden Verilen Su Miktarı: 1.147.000 m3
Pursaklar Su Arıtma Tesisinden Verilen Su Miktarı: 39.500 m3
Çubuk Su Arıtma Tesisinden Verilen Su Miktarı: 21.300  m3
Şehre Verilen Toplam Su Miktarı: 1.241.450 m3
Barajlara Gelen Su Miktarı: 472.750 m3
Ankara barajlarındaki toplam su seviyesi:  %20,52 ( 12 Ocak 2021 itibariyle )
Aktif Kullanılabilir Su Miktarı: 133.680.000 m3
Aktif Kullanılabilir Su Yüzdesi: %8,44 

İzmir barajlarındaki doluk oranları
İzmir'de barajlar 2020 kış ve kış ayları nedeniyle endişeyle büyümeye başladı. Barajlarda son durum vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İZSU, 11 Ocak'ta resmi internet sitesinde barajların doluluk oranlarını güncelledi.
İzmir Baraj Doluluk Oranları Son Durum İZSU’dan yapılan açıklamada, “son 10 yılın yağışsız yılını geçiyoruz daha bu bir başlangıç 10 yıl içinde yağmurlar azalacak ani fırtına su baskını olacak ve bu sellerde su depolamak zorlaşacak. 10 yıl içinde İzmir dahil Tüm Türkiye deki barajların suyu azalacak ve su kesintileri başlayacak.” İfadelerine yer verildi.
Türkiye'nin dört bir yanındaki barajlardaki su seviyelerinin azalmasıyla susuzluk alarmı verilmeye başladı. Geçen yıla oranla yağmurların düşmesi ve su kullanımının artması, 2021 yazında kuraklık yaşanabileceği tahminlerini beraberinde getirdi. İzmir'de de barajlardaki su seviyeleri oldukça azaldı. Geçen yıl aralıktaki Tahtalı Barajı'ndaki su doluluk oranı, yüzde 66'yken, bu sene yüzde 37'ye düştü. Ürkmez Barajı'ndaki oran yüzde 58'den 43'e düşerken, Güzelhisar Barajı'nda ise doluluk yüzde 63'ten 46'ya düştü.
İzmir Güncel Barajların doluluk oranı ise yüzde % 35 olarak açıklandı.

Kayseri’de barajlardaki doluluk oranı 
Kayseri'de kuraklıkla beraber yağmur yağmayınca Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı'nda sular çekildi. Suların çekilmesiyle beraber barajın dibinde bulunan eski köyün kalıntıları da gün yüzüne çıktı.
Kayseri'de kuraklıkla beraber yağmur yağmayınca Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı'nda sular çekildi. Suların çekilmesiyle beraber barajın eski köyün kalıntıları da gün yüzüne çıktı.
Kayseri'de yağmurun yağmaması nedeniyle Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı'nda sular çekildi. Barajda su eksilince, sular altında kalan eski Kuşçu Köyü'nün kalıntıları da gün yüzüne çıktı. Ayrıca, barajdaki suyun azalmasıyla beraber su altında kalan karanın bir bölümü gözüktü.
Havadan da görüntülenen barajda, suyun çekilmesi net bir şekilde gözüktü.