Sağlık
Giriş Tarihi : 25-10-2020 15:59   Güncelleme : 25-10-2020 15:59

İspanya yeni bir sağlık acil durumu ilan etmeye gidiyor

Madrid : İspanyol hükümeti, Covid-19 pandemisinden ağır etkilenen ülkelerden birinde ülkenin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı uygulayabilmek için Pazar günü yeni bir sağlık acil durumu ilan etmeye hazırlanıyor.

İspanya yeni bir sağlık acil durumu ilan etmeye gidiyor

Fullafk.com - Cumartesi akşamı Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez'in ofisi tarafından yapılan açıklamada, "alarm durumuna ilişkin yeni kraliyet kararnamesinin hükümlerini incelemek" için saat onda (0900 GMT) Madrid'de olağanüstü bir kabine toplantısı yapılması çağrısı yapıldı, istisnai bir durum sistem sağlık acil durumuna eşdeğerdir.

Bu, geçtiğimiz Mart ayında ortaya çıkan korona virüsünün ilk dalgasını içerdiğini duyurduktan sonra, İspanya'da cari yıl boyunca ikinci alarm durumu olacak ve Haziran ayına kadar sürdü. Bu salgının yayılmasını engellemek için "gerekli tüm önlemleri almaya hazır" olduğunu söyledi.

İki gün önce İspanya, Avrupa Birliği'nde bir milyon Koronavirüs enfeksiyonu vakasını aşan ilk ve dünyada altıncı ülke oldu, böylece Başbakan Cuma günü, koronavirüsün bulaştığı gerçek kişi sayısının İspanya'da ortaya çıktığını açıkladı. salgının başlangıcı “3 milyonu aşıyor” ve ölüm sayısının 35 bin vakaya yakın olduğunu vurguladı.

Sanchez'in konuşmasını izleyen saatlerde, birçok yerel makam başkanı onu, hareketi ve gece toplantılarını sınırlandırmak için sokağa çıkma yasağı uygulayabilmesi için derhal acil bir sağlık durumu ilan etmeye çağırdı. Bölgeler, özgürlükleri ihlal ettikleri gerekçesiyle mahkemeler tarafından işlemlerini iptal etme olasılığıyla karşı karşıya. Özellikle Bask Ülkesinde olan budur.

İspanya'da halk sağlığı yerel yönetimlerin ayrıcalığına sahiptir. Olağanüstü hal ilanı, bölgesel hükümetler tarafından mahkemelerin otoritesinden alınan COVID-19 salgınıyla mücadeleye yönelik önlemleri korumak için yasal çerçeve sağlayabilir.

Ve Sanchez, Temsilciler Meclisi'nde 15 gün sonra sona erdiğinde bu sağlık acil durumunun yenilenmesini sağlamak için yeterli desteği aldığından emin olduktan sonra harekete geçmeye karar verdi.

Başbakan, sol görüşlü bir azınlık koalisyonuna başkanlık ediyor. Ancak Bask milliyetçileri, Katalanlar ve hatta muhafazakar muhalefetin bir parçası olan küçük "yurttaşlık" partisi (Kyodadanos, merkez sağ), ısrarla, zamanı geldiğinde gerekli oyları almasını sağlayan bir alarm durumu istiyorlar. .

Hükümet, sağcı muhalefetin en büyüğü olan Popüler Parti'yi bu önlemi desteklemesi için ikna etmeye çalıştı, ancak şu ana kadar bir sonuç alamadı. Popüler Parti, hükümetin Madrid'de ve başkenti çevreleyen sekiz bölgeyi çevreleyen sekiz bölgede Cumartesi günü sona eren ve ilgili bölgelerin kısmen kapatılmasını gerektiren bir uyarı durumu ilan ettiğine şiddetle karşı çıkmıştı.

Madrid bölge hükümeti Cumartesi gecesinden itibaren gece yarısı ile sabah altı arasında toplantılara bir yasak getirdi ve pazartesi gününden itibaren virüsün güçlü bir şekilde yayıldığı 32 mahalleyi sokağa çıkma yasağı olmadan kısmen kapattı. Madrid yerel yönetimindeki sağlık görevlisi Enrique Ruiz Escudero'ya göre amaç, “sosyal aktivitede önemli bir azalma” sağlamak.