Gündem
Giriş Tarihi : 03-09-2020 14:26   Güncelleme : 03-09-2020 14:26

İşçi virüse yakalanırsa İşveren sorumlu olur mu

Covid-19 salgını nedeniyle sigortalı olarak bir işyerinde çalışan işçilerin haklarında düzenlemeye gidilmişti. Eğer işçi koronavirüs salgınına yakalanırsa işveren sorumlu olur mu, detaylar haberimizde..

İşçi virüse yakalanırsa İşveren sorumlu olur mu

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına yakalanan sigortalı işçiler için işveren sorumluluğu konusunda kanunen düzenleme yapılmıştı. İşçinin Koronavirüse yakalanması durumunda işveren sorumluluğu paylaşıldı. 

İşveren sorumlu mu
Binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Koronavirüse sigortalı bir işçinin yakalanması durumunda 6331 sayılı kanun çerçevesinde, "İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması" ifadelerini kullanılmaktadır. İşverenlere mesai saatleri içerisinde Covid-19 tedbirleri kapsamında mesai saatleri içerisinde sağlık önlemleri ve güvenlik tedbirlerini sağlama şartı koşulmaktadır. 

Kronik hastalığı varsa..
Yine 6331 sayılı kanun çerçevesinde özellikle kronik hastalığı olanlar işçilerin çalıştırılması ve işyerinden kaynaklı koronavirüse yakalanmaları halinde işverenler için hukuki ve cezai yaptırımlar uygulanır.  Kanun çerçevesinde Koronavirüs SGK tarafından meslek hastalığı ya da iş kazası olarak kabul edilmese de, özellikle işyerinde virüse yakalandığı tespit edilen kişiler için işveren sorumlu tutulur. Sigortalı kişi virüse yakalanmasında tamamen işverenin suçlu olduğunu düşünüyor ve bunu kanıtlayabilirse, SGK’ya başvuru yapabilir ve SGK tarafından gönderilecek müfettişler ve ekipler tarafından inceleme talebinde bulunabilir.

İşveren Covid-19 tedbirleri kapsamında gereken tüm sağlık önlemlerini almışsa ama yine de çalışanın virüse yakalanırsa işveren sorumlu değil, çalışanın kusurlu, üçüncü kişilerin kusuru ya da başka sebepler aranabilir. Çalışan işverene kronik hastalığı olduğunu sağlık raporu olacak şekilde ibraz etmemişse, bu halde kronik rahatsızlığı yüzünden salgına yakalanması halinde işveren sorumlu tutulmayacaktır.