Gündem
Giriş Tarihi : 08-04-2020 18:46   Güncelleme : 08-04-2020 20:30

İş Kur binasında Covid19 alarmı

Kayseri İşKur binasında Covid19 alarmı. Kayseri İşKur Binasında kimler Covid19 korona Virüsü taşıyor. İşkur binasında yeralanlar için karar verildi.

İş Kur binasında Covid19 alarmı

Covid19 salgını, tüm Türkiye'de olduğu gibi Kayseri'de de etkisini sürdürüyor. Kayseri'de faaliyet gösteren devlet kurumlarından İşKur binasında Covid19 salgını tehditi sebebiyle yaklaşık 2 saatlik karantina ilan edildi. İçerisinde bulunan 40 personel ile bina karantina altında tutuldu.

Pozitif çıktı
Koronavirüs salgını her geçen tüm insanlığı tehdit ederken, dünyada 185 ülkede etkisini gösterdi. Türkiye’de de 11 Mart tarihi itibariyle ilk vakanın görülmesinin ardından önlemler üst seviyeye çıkarıldı ama sokağa çıkma yasağı verilmedi. SomutHaber'den Tolga Yılmaz'ın haberine göre; Kayseri’deki İşKur binası, içerisinde 40 personel ile karantina altında tutuldu. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından bina kapatılıp, içeridekilerin çıkışına izin verilmezken, karantinaya, servis şoförünün test sonuçlarının pozitif çıkmasının neden olduğu ifade edildi.

Kayseri İşKur İl müdürlüğü servis şoförlüğü yapan kişinin test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler harekete geçti. Ekipler, servise binen kişilerde de test yaptı. İşKur personeli 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıktığı belirlendi. Bunun üzerine Kayseri İl sağlık Müdürlüğü ekipleri, içerisinde 40 personelin bulunduğu binayı yaklaşık 2 saatliğine karantinaya aldı.

2 saatlik karantina
İşKur İl Müdür Vekili Ayşe Ak'ın ise konuyla ilgili bilgi almak ve süreci yakından takip etmek için İl Sağlık Müdürlüğü ile görüştü Ekiplerce binaya giriş ve çıkışlara izin verilmezken, 40 dolayındaki İşKur personeli durumlarının ne olacağını belli oldu. Toplantı sonrasında Karantina süreci sona erdi. Bina içindeki 40 personelin İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin talimatına göre evlerinde kendilerini izole edecekleri öğrenildi.

İşKur'dan açıklama
Kayseri İşKur Müdür Vekili Ayşe Ak, akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Ayşe Ak açıklamasında, "İl Müdürlüğümüzde rutin iş ve işlemlerimiz yürütülmekte iken 08.04.2020 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından İl Müdürlüğümüze ulaşılmış ve Kurumumuz servis şoförlüğü yapmakta iken bir süredir raporlu olan ve çalışmayan şirket personelinin yapılan COVİD-19 test sonuçlarının pozitif çıkması neticesinde, bu kişinin kullandığı serviste yolculuk yapan 20 personelimizin de tedbir amaçlı testlerinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Bu durum üzerine hizmet binamıza gelinerek bu 20 personelimize test yapılmış, yapılan test sonucunda şoför olarak görev yapan 2 şirket personeli ve 2 Kurum personelinde daha test sonucu pozitif çıkmıştır. Bununla birlikte test yapılan diğer kurum çalışanlarının sonuçları ise negatif çıkmıştır. Test sonucu pozitif çıkan 4 kişi yine İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince denetim ve kontrol altına alınarak gerekli işlemler başlatılmıştır. Kurumdaki diğer personeller için de İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince hizmet binamızda gerekli açıklamalar yapılmış olup çalışanların bireysel izolasyonlarını sağlaması, hijyen kurallarına dikkat etmesi, sosyal mesafelerini koruması konularında bilgi verilmiştir. Gerekli idari tedbirler alınmak suretiyle İl Müdürlüğümüzde çalışmalar devam etmekte olup, Kurumumuzun tüm iş ve işlemleri www.iskur.gov.tr internet adresimiz, ALO 170 çağrı merkezimiz ve E-Devlet üzerinden yürütülebilmektedir. Vatandaşlarımızın hem kendi sağlıkları, hem de toplum sağlığını tehlikeye atmamaları açısından bu kanalları kullanmaları büyük önem taşımaktadır" dedi.