Magazin
Giriş Tarihi : 14-08-2020 13:09   Güncelleme : 14-08-2020 13:17

İnstagram kimlik doğrulama isteyecek

Son dönemlerde şüpheli hesaplara ve botlara karşı resmen savaş açan İnstagram kimlik doğrulama yöntemini uygulamaya hazırlanıyor.

İnstagram kimlik doğrulama isteyecek

Facebook Platformuna ait olan İnstagram son dönemlerde bot ve şüpheli hesaplara kelimenin tam anlamıyla savaş açtı. Önce bot hesapları kaldıran İnstagram sahte hesapların önüne geçebilmek için yeni bir güvenlik yöntemi uygulayacak.

Asılsız davranışlarda bulunan hesaplar
Son dönemde botlara ve manipülatif gruplara karşı ciddi bir çalışma içerisine giren sosyal medya platformlarından İnstagram yeni bir uygulama yapmaya hazırlanıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre bu tür bir istekte bulunulacak olan hesaplar, “potansiyel olarak asılsız davranışlarda” bulunmuş olanlar arasından seçilecek. Geri kalan kullanıcıları etkileyecek bir durum bulunmayacak. İnstagram’dan yapılan açıklamada, yeni düzenlemenin sıradan kullanıcıları etkilemeyeceği vurgulandı. Yeni yöntemde şüpheli görülen hesaplardan kimlik doğrulama istenecek. Bu hesaplar arasında “koordineli yapay davranış içine girme potansiyeli olanlar, takipçilerinin çoğu başka konumlarda olanlar veya otomasyon izi bulunan hesaplar” yer alacak. Yeni kurallara göre hesaplardan resmi bir kimlik belgesi ile kim olduklarını doğrulamaları istenecek. Bunu gerçekleştirmemeleri durumunda ise Instagram, gönderilerini daha alt sıralara alabilecek, etkileşimlerini kısıtlayabilecek veya hesaplarını tamamen askıya alabilecek.

Eleştirilerin odağı: İnstagram
Instagram son dönemde platformun manipülasyon ve seçime müdahale için kullanılmasını engellemek konusunda yeterince çaba göstermek ile suçlanıyordu. 2016 yılında Rus seçimleri incelendiğinde IRA’nın kullandığı en etkili aracın Instagram olduğunu iddia eden Senato İstihbarat Raporu açıklanmıştı. İnstagram’ın verdiği bu mücadelenin ne kadar başarılı olacağı ise yakın zamanlarda belli olacak.