04 NİSAN 2020 Cumartesi 01:56
Advert
Teknoloji
Giriş Tarihi : 21-11-2019 16:30   Güncelleme : 21-11-2019 17:55

İnfluencer ile ilgili bilinmeyenler

İnfluencer nedir. İnfluencer sosyal medya üzerinden neler yapıyor. İşte ayrıntılar

İnfluencer ile ilgili bilinmeyenler

İnfluencer kelimesi tanımlanırsa; bir kitlenin herhangi bir ürünü satın alma davranışı başta olmak üzere, kararları üzerinde de etki sahibi olmayı hedefleyen bireyler olduğunu söyleyebiliriz. Burada bahsettiğimiz kitle kelimesi, sosyal medya uygulamaları için düşünüldüğünde, takipçiler diye tanımlıyabiliriz. İnfluencer olan bir kişinin etki alanını ölçmek istersek takipçi sayısı en önemli kriter olarak değerlendirebiliriz.

İnfluencerlar, genel olarak belli bir ilgi alanını ele alarak içerik üretir. Sosyal medya hesabında sıkı takipçisi olan kişilerin çoğu aynı ilgi alanlarına sahiptir. İnfluencerlar yalnızca bir pazarlama aracı olarak düşünülmemeli ve aynı zamanda marka söz konusu olduğunda önemli rol oynayan köprüdür. İnfluencer profil olarak bilinen ve pek çok kişi tarafından tanınan yüzler, markanın ihtiyacı olan hedef kitlesiyle arasında çok sağlam bir ilişki kurmuştur. Markanın tüketicisine vermek istediği mesajı, bu ilişki bağı kullanılarak çok daha etkili bir şekilde hedef kitleye iletilebilir.

Game İnfluencer Marketing diye bilinen oyun odaklı takipçi kitlesine sahip kişiler gamerlar üzerinde bir hayli etkiye sahiptir. Özel olarak teknolojik ürünlere yönelik tanıtımlar, takipçi kitleleri tarafından oldukça ciddiye alınıyor. Aynı zamanda game influencer marketing faaliyetlerinde, gamerların kendilerinin kullandığı ve performansını canlı olarak sergilediği ürünlerin satışı, çok daha kolay gerçekleşir.

Sosyal medya influencerlara göre, oyun sektöründeki influencerlar markanın söz konusu beklentilerinin üstüne çıkmaya daha yakındır. Sosyal Medya İnfluencerlar özellikle son on yıl değerlendirildiğinde, sosyal medyanın insanların üzerindeki etkisinin her zamankinden çok daha fazla arttığı biliniyor. Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde herhangi bir sosyal medya hesabını, aktif olarak kullanan rakam olarak 3 milyardan fazla insan olduğu belirlendi. Son zamanların modası haline gelen bu durum, sosyal medyada milyonlara hitap eden kişiler de markalar için önemli stratejik ortaklar olarak öne çıkıyor.

Makyaj, spor, sanat, fotoğrafçılık, müzik, komedi, drama vb. birçok farklı alanda ilgi alanına sahip olan fenomen ya da ünlü olarak tabir edilen kişiler, her geçen gün daha fazla markadan, sponsorluk ve partnerlik teklifleri alıyor. Sanat camiasının ünlü simalarını birer influencer profiline dönüşmüş olarak görebiliyoruz.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA