Gündem
Giriş Tarihi : 31-08-2020 14:11   Güncelleme : 31-08-2020 17:12

İl Sağlık Müdürlüğü 7 kuralı anlattı

Covid-19 PCR test sonucu çıkana kadar vatandaşların uyması gereken 7 kural hakkında Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü bilgilendirdi.

İl Sağlık Müdürlüğü 7 kuralı anlattı

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 PCR test sonucu çıkana kadar vatandaşların uyması gereken 7 kural hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de binlerce insanın hayatını yitirmesine neden olan Covid-19 PCR testi için Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü, "Numune sonucunuz çıkana kadar evde kalınız, işe ya da başkalarının bulunduğu alanlara gitmeyiniz. Ev dışına çıkılmasının mutlak gerektiği durumlarda; başka kişi/kişiler ile aynı ortamın paylaşılmasının zorunlu olduğu hallerde mutlaka tıbbi (cerrahi) maske takmalısınız. Evde bulunduğunuz süre boyunca bahsedilen belirtilerde kötüleşme olur ya da nefes darlığınız ortaya çıkarsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Ev halkına bulaşma riskini önlemek için, numune alınan kişi ya da kişilerin mümkünse farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada maske takarak ve en az 2 metre fiziksel mesafeyi koruyarak oturmalı, maske nemlenmesi durumunda yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Evinize kesinlikle ziyaretçi kabul etmeyiniz. PCR testinizin negatif çıkması durumunda, hastalığa karşı normal yaşantınızda maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uyunuz. PCR testinizin pozitif çıkması durumunda İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından evde ziyaret edileceksiniz, lütfen evden ayrılmayınız" ifadelerini kullandı.