Gündem
Giriş Tarihi : 19-02-2021 12:42   Güncelleme : 19-02-2021 12:42

İkinci El Piyasasında Düşüş Yaşanıyor! İşte Düşüşün Nedeni

Birkaç ay öncesinde sıfır araç fiyatlarını dahi geride bırakan, ikinci el araç piyasasında son dönemlerde düşüş yaşanıyor.

İkinci El Piyasasında Düşüş Yaşanıyor! İşte Düşüşün Nedeni

Birkaç ay öncesinde sıfır araç fiyatlarını dahi geride bırakan, ikinci el araç piyasasında son dönemlerde düşüş yaşanıyor. Vatandaşlar yüksek fiyatlardan dolayı, araç almakta zorlandığı için, piyasada gerileme başladı. Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını, tüm sektörleri etkilediği gibi, ikinci el araç piyasasını da etkilemişti. Fiyatlarda yaşanan büyük artış, giderek azalmaya başladı. Araç almayı düşünen kişiler, için şu an tam zamanı olarak görülüyor.

Fiyatlarda %14 Düşüş Yaşandı!

Salgın sebebi ile otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışı, üretime bir süre ara verilmesine neden oldu. Hem üretimin yapılmaması hem de fiyatlar, ikinci el arabaları neredeyse alınmasını çok zor bir hale getirdi.

Arabalara talep olması da fiyatların daha çok yükselmesine neden oldu. Yeni sıfır araçların üretilmesi ve satışı, tekrar ikinci el araçların fiyatını düşürdü. Daha çok sıfır araçlara yönelen vatandaşlar, ikinci el araçların fiyatının düşmesini sağladı. Şu an daha makul fiyatta birçok model bulunuyor.

Son yılın en hareketsiz günlerinin yaşandığını belirten galericiler sektörü, araç almak için uygun bir süreç olduğundan bahsetti. Galeri sahibi olan Egemen Kurtçu, fiyatlarda neredeyse %14’ lük bir yaşanma olduğu, araba almak isteyenlerin elini çabuk tutmasını belirtti. Yaz sezonunda fiyatların, tekrar yükselişe geçeceği konusunda da uyarı yapan Egemen Kurtçu, son bir senede yaşanan en düşük piyasa dönemi olduğu da belirtildi.