Gündem
Giriş Tarihi : 21-02-2021 11:16   Güncelleme : 21-02-2021 11:16

İkinci El Araba Almanın Tam Zamanı! Fiyatlar Yarıya Düştü

Dünyayı kasıp kavuran pandemi nedeniyle her şey gibi araç sektörü de fazlasıyla etkilendi. Sıfır araç imalatının yapılamaması ikinci el araçlara olan talebi arttırırken fiyatlarının da çok üst seviyelere taşınmasına neden olmuştur.

İkinci El Araba Almanın Tam Zamanı! Fiyatlar Yarıya Düştü

Dünyayı kasıp kavuran pandemi nedeniyle her şey gibi araç sektörü de fazlasıyla etkilendi. Sıfır araç imalatının yapılamaması ikinci el araçlara olan talebi arttırırken fiyatlarının da çok üst seviyelere taşınmasına neden olmuştur. İkinci el aracın fiyatının olmasının gerekenin neredeyse 2 kat üstüne çıkması alıcıları üzerken, satıcılarında satış yapamamasına yol açmıştır.

Virüs salgınının biraz seyrelmeye başlamasıyla yeni ağaçlarım imal edilmeye başlanıp piyasaya sürülmesiyle ikinci el araçların fiyatlarında gerileme olduğu gözlenmektedir. Bu durumda ikinci el araç almak için son zamanların en uygun zamanı olarak söylenebilir.

Alıcı Memnun Satıcı Memnun

 Son 1 yıla göre yeni araçların üretilmeye başlaması fiyatları düşürünce alıcı ve satıcıların yüzü gülmeye başlamıştır. Araç satışı yapan galeri sahipleri son 1 yılda en uygun fiyatla arabaları satışa çıkardıklarını dile getirmektedir. Bu durumu fırsat bilen araca ihtiyacı olan alıcılar galeri ve satış yerlerinin kapısını çalmaktadır.

 Pandemi nedeniyle kredi faiz oranları yükselmiş, alıcılar krediyle araç almaya yanaşmamıştır. Fiyatların yüksek oranda düşmeye başladığı bu dönemde krediyle araç almakta cazip hale gelecektir.

Normal Seyrine Dönmeye Başlayan Araç Fiyatları 

Pandeminin yavaş yavaş esnetilmeye başlanmasıyla sıfır araç imalatının başlamış olması ikinci el araç fiyatlarının yüzde dilimde çok fazla düşürdüğünü gözler önüne sermektedir. Normalde kış mevsiminde düşen araç fiyatları böylece normal seyrine dönmeye başlamıştır. Ancak pandemi sürecinin önümüzdeki aylarda ne olacağı belli olmamakla birlikte araç piyasasında durumunda ne olacağı tahmin edilememektedir.

Buna rağmen fiyatların azaldığı bu zamanda araca ihtiyacı olan kişiler bütçelerine uygun şekilde ikinci el araba araştırmasına başlamış bulunmaktadır. Hayatın normalleşmeye başlamasıyla hizmet sektörünün canlanması alıcıları ve satıcıları memnun edecek gibi görünüyor. Galerilerin yolları tutulmaya başlanmış ve araçlar incelemeye alınmıştır.