Gündem
Giriş Tarihi : 26-08-2020 18:26   Güncelleme : 26-08-2020 18:26

İki Medeniyet tek Cumhuriyet

Kayserinin köklü bir geçmişi yansıtması ve bu geçmiş dönemler hakkında tarihi bilgiler vermesi Kayseri halkının gururlarından bir tanesidir. Başkan Palancıoğlu Malazgirt zaferinin izlerini taşıyan Kayseri ve güzel yurdumuz hakkında açıklamalarda bulundu.

İki Medeniyet tek Cumhuriyet

Anadolu'yu vatan ve yurt haline getiren Malazgirt Zaferi'nin 949'uncu yılı münasebeti ile ilgili olarak açıklama yapan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, tarihi ile dünya üzerinde iz bırakan ve tarihi başarılarla dolu olan Türk milletinin Malazgirt Zaferi'ni kutladığını söyledi.

“Kayseri canlı açık hava müzesi”
Malazgirt Zaferi'nin sadece bir başlangıç olduğunu önemli olan bu zafer sonrası dünya tarihinin değiştiğini ifade eden Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, “949 yıl önce 1071 yılında gerçekleşen zafer sonrası, dünya tarihi iki medeniyet ve bir Cumhuriyet ile tanıştı. Bu Selçuklu ve Osmanlı medeniyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu üç olgu adeta dünya tarihinin bir çizgisi, ana hattı ve hatta belirleyicisi olmuştur. Birçok toplum bu üç yapıdan ve eserlerinden etkilenmiştir.” dedi.

Başkan Dr. Palancıoğlu, Kayseri Meydanının bu gerçeği bire bir yansıttığını ve Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet yapı ve eserlerinin bir biri ile nasıl kucaklaştığının adeta canlı açık hava müzesi olduğunu sözlerine ekledi.