Gündem
Giriş Tarihi : 15-08-2020 12:30   Güncelleme : 15-08-2020 12:30

İdeal kilo nasıl bulunur

Vücut kitle indeksi hesaplama yöntemleri oldukça basit bir işlem gerektiriyor. Çıkan sonuca göre ideal kiloya sahip olup olunmadığı ise kolaylıkla kontrol edilebiliyor. İşte aşama aşama hesaplama işlemleri haberimizde.

İdeal kilo nasıl bulunur

Vücut kitle indeksi hesaplama işlemleri ideal kiloya sahip olup olmadığını kontrol etmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Dönem dönem belirli meslek grupları bünyesinde istihdam edilecek kişilerin belirli bir vücut kitle indeksine sahip olmaları isteniyor. Peki, ideal kilo nedir, vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır, kimler zayıf, kimler obez olarak kabul edilir?

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır
Hesaplama işlemlerine başlamak için öncelikle kilonuzu ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Net ve doğru sonuçlar alınabilmesi için boy ölçümlerinde ayakkabı ve benzeri ürünlerin kullanmaması gerekiyor. Yine aynı şekilde doğru kilo ölçülebilmesi için kıyafetlerin ağırlığının da göz önüne alınması gerekiyor. İşte ideal kilo hesaplama:
*Doğru sonuçları elde edildikten sonra yapılması gereken ilk işlem boyunuzun santimetresinin karesini bulmak olacak.
*Kilonuzu, boyunuzun santimetre karesine böldüğünüzde sahip olduğunuz vücut kitle indeksi ortaya çıkıyor.

Örnek olarak kilonuz 80 boyunuz 1,70 cm olsun. Bu durumda boyunuzun karesi 2,89 oluyor (Boyunuzun karesini hesaplamak için her bilgisayarda ve cep telefonunda yer alan hesap makinelerini kullanabilirsiniz). 80’i 2,89’a böldüğünüz takdirde vücut kitle indeksiniz, yani 27,6 rakamı ortaya çıkıyor. Peki, bu sonuç ne anlama geliyor?

İdeal kilo nedir
Vücut kitle indeksi hesaplandıktan sonra sahip olduğunuz aralıklar size zayıf, normal kilolu, fazla kilolu ve obez sonuçlarını veriyor. Örnek olarak yukarıda hesapladığımız 27,6 rakamı fazla kilolu bireyler arasına giriyor. İndeksleri 18,5 ile 24,9 arasında olan kişiler ideal kiloya sahip kişilerdir. İşte kitle indekslerinin anlamları…

*18, 5 kg/m.'nin altında olanlar: Zayıf

*18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu

*25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu

*30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez