Horlamanın önüne geçmek kolay

horlamanin-onune-gec-7fc6f29e91d326bbc6e6.png
Daha Fazla Göster

Horlama nedir. Horlama nedenleri. Horlama tedavisi. Horlamanın önüne geçebilmek

Günümüzde pek çok insanın şikayeti olan horlama, uyku sırasında dokuların titreşmesine neden olan türbülanslı hava akışından kaynaklanan bir sestir.  Aynı zamanda Horlama, üst solunum yollarındaki yumuşak dokuların, küçük dil ve bademciğin uyku esnasında gevşemesi sonucu hava yolunu daraltmasıyla meydana gelir. Bu dokuların, hava yolunun daralması sonucu nefes alıp verirken titremesiyle horlama sesi oluşur. Horlamanın Şiddeti, solunum yolunun ne kadar daraldığına bağlı olarak değişir.

Horlama Nedenleri
Horlamaların büyük bir kısmı fazla kilodan kaynaklanmakta ve fazla kiloların verilmesiyle de büyük oranda azalmaktadır. Şişmanlığın dışında, solunum yollarındaki problemler de horlamaya neden olabilmektedir. Yaş ilerledikçe horlamanın görülme sıklığı ve şiddeti artar. Horlama, kişinin aile yaşamını da ciddi bir şekilde etkiler. Eşinizden, çocuklarınızdan, siz uyurken etrafınızda bulunan insanlardan sık sık şikayet ettiklerini duymuşsunuzdur.  “Çok horluyorsun” , “senin horlamandan sabaha kadar uyuyamadım” gibi bir çok şikayet cümlesi, peki bu horlamayı nasıl durdurabiliriz?  Horlamanın tedavisi var mı?

Horlama tedavisi
Horlamanın pek çok hekim tarafından farklı tedavileri vardır. Horlama şikayetinizin tedavisi için öncelikle hekiminiz tarafından horlama nedeninizin belirlenmesi gerekmektedir. Horlama nedeniniz eğer burun bölgenizden kaynaklanıyorsa bu bölgedeki anatomik yapıların düzeltilmesi gerekir. Eğer sorun burun bölgesinde kaynaklanmıyor da ağız bölgesinde dil kökü, bademcik ya da yumuşak damağa bağlıysa bu bölgelere cerrahi müdahelede bulunulması gerekiyor. Hekimler tarafından uyku testleri yapılması gerekiyor. Yapılan uyku testinde apne, hipopne’nin (nefessizlik indeksi) sonuçlarına göre hangi yöntemin hastaya daha faydalı olabileceğine karar veriliyor. Çoğu zaman tek başına bir cerrahi yöntem veya yalnız diyet uygulaması yetersizlik gösterebiliyor. Bu durumda her üç yöntem de birlikte kullanılabiliyor.  Ayrıca kişinin kendisinde ve hayat tarzında yapacağı bazı değişikliklerde horlama şikayetinin son bulmasına yardımcı olacaktır. Horlayan kişi öncelikli olarak fazla kiloları varsa fazla kilolarından kurtulmalı, ağır besinlerden uzak durmalı, alkol kullanmamalı, mümkün olduğunca spor yapmalı ve aşırı yorulmamaya dikkat etmelidir. Bununla birlikte sırt üstü yatmak yerine yana yatmayı tercih etmelidir. Horlama Yastığı hava yolunu açık tutmaya ve dokuların titremesini önlemeye yardımcı olduğu için horlama şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon hastalığı toplumumuzda yüzde yirmi oranında gözükmektedir tıkayıcı uyku hastalığı ile bu oran yüzde altmışa yükseliyor. Tıkayıcı uyku hastalığı görülen hastaların yüzde otuzun da tip 2 diyabet hastalığı görülmüştür. Tıkayıcı uyku hastalığı sebebi ile yaşamın kaynağı olan havanın hiçbir engelle karşılaşmadan akciğerlere ulaşması engellendiğinde ciddi sistemik hastalıkların görülme sıklığı ortalama 20 kat oranında artıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!