Sağlık
Giriş Tarihi : 14-08-2020 18:04   Güncelleme : 14-08-2020 18:07

Hıçkırık 1 hafta Sürüyorsa..

Herkesin sık sık karşılaştığı hıçkırığın nedenleri nelerdir? Hıçkırık nasıl oluşur? Kısa süreli hıçkırık nasıl geçer? Uzun süreli hıçkırığa dikkat

Hıçkırık 1 hafta Sürüyorsa..

Çoğunlukla ciddiye alınmayan hıçkırık uzun sürdüğünde bazı sorunların habercisi olabiliyor. Hızlı yemek yemek alkol ve sigara kullanımı, düzensiz ve kontrolsüz nefes alış verişi kısa süreli hıçkırığın başlıca sebeplerindendir.

Hıçkırık neden oluşur?
Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğun birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur ve bu sırada bir ses duyulur. 2-6 saniyede bir tekrarlanabilen bu kasılmalar diyaframdan başka kaburgalar arasındaki kaslarda da saptanabilir. Genellikle kısa süreli olan hıçkırıklar herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat 1 haftadan veya 1 aydan fazla sürüyorsa ciddi sorunların habercisi olabilir.

Hıçkırık nasıl geçer?
Henüz kısa süreli hıçkırığa tıbbi bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Doktorlar tarafından yapılan açıklamalar ışığında evde hıçkırığı geçirmek için uygulanabilecek tek yöntem karbondioksit solumaktır. Bunu ise bir kese kâğıdı yardımıyla yapabiliriz. Herhangi bir kese kâğıdına soluyarak oksijen verir ve geri nefes alımında karbondioksit alırız. Çok fazla inatçı bir hıçkırığa yakalanıldığı taktirdeyse bir sağlık kuruluşuna başvurmak en uygun yöntemdir. Halk arasında bilinen hıçkırık geçirme yöntemleri ise örneğin nefes tutmak, su içmek, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak hıçkırığın daha fazla şiddetlenmesine neden olabilir.