Medya
Giriş Tarihi : 18-01-2021 23:23   Güncelleme : 18-01-2021 23:24

Hasan Sabbah kimdir, Hasan Sabbah gerçekte kimdir, Hasan Sabah gerçekte nasıl öldü?

Hasan Sabbah kimdir, Hasan Sabbah gerçekte kimdir, Hasan Sabah gerçekte nasıl öldü?

Pazartesi sevenleriyle buluşan Uyanış Büyük Selçuklu, ilk bölümüyle birlikte Hasan Sabbah'ın gerçekte kim olduğu ve nasıl öldüğü merak edildi. Hasan Sabbah kimdir, gibi soruları sormaya başlayan izleyiciler büyük arayışlar içerisine girdi. Hasan Sabbah kimdir, Hasan Sabbah gerçekte kimdir, Hasan Sabah gerçekte nasıl öldü?

TRT 1'in sevilen dizisi Büyük Selçuklu Uyanış, merak konusu olmaya devam ediyor. Konusuyla ve karakterleriyle dikkatleri üzerine çeken dizi, sevenleri tarafından araştırılıyor. Bunlar arasında karakter olarak Hasan Sabbah en çok arama motorunda sorgulananlarda yerini aldı.

Hasan Sabbah kimdir?
Dizinin önemli karakterlerinden Hasan Sabbah, 1046 – 1054 tarihleri arasında yaşadığı rivayet edilmektedir. Geçmişteki kaynaklarda Kum Kenti'nde doğduğu belirtilen Sabbah’ın babası Ali bin Muhammed’dir. Babası tarafından felsefe, kelam, mantık ve fıkıh gibi alanlarda eğitim almıştır. Zekası ve savaş yetenekleriyle Alamut Kalesini sahiplerinden savaşsız olarak almıştır. Suikastçilikte hünerli olan Sabbah, o dönemin en çok tanınan isimiler arasında yerini almıştır.

Hasan Sabbah nasıl öldü?
Dönemin önemli isimleri arasında yerini alan Sabbah, Selçuklu kaynaklarına göre Mayıs 1124 tarihinde tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanarak 23 Mayıs 1124 tarihinde öldüğü rivayet edilmektedir. Düzenlediği 70'ten fazla suikastlerle tanınan Sabbah, derviş kılığına girerek halka açık alanlarda yapmıştır. Suikastlerine kurban giden isimlerden bir tanesi de Nizam’ül – Mülk’tür.