Kayseri Haberleri

Hamas Kimdir, Nedir? Hamas Neresi? Hamas Ordusu Gücü Ne, Nerede?

hamas kimdir nedir hamas neresi hamas ordusu gücü ne nerede
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamas Kimdir, Nedir? Hamas Neresi? Hamas Ordusu Gücü Ne, Nerede? İsrail Mescid-i Aksa’ya saldırılar düzenledi. Bu saldırılar sonrasında 3’ü çocuk 9 Filistinli şehit oldu. İsrail’e Mescid-i Aksa’daki polisleri çekmesi için verdiği sürenin dolmasının ardından, Gazze’deki Filistin direniş grupları tarafından İsrail’de ortalık karışmaya başladı. Batı Kudüs ve Beyt Şems kentine Gazze Şeridinden 6 roket atıldı. yapılan bu saldırıyı Hamas üstlendi.

İsrail’in Filistin halkına zulm etmeye devam ederken Gazze Şeridi’nden Batı Kudüs ve Beyt Şems kentine 6 roket atıldı. Saldırıyı Hamas üstlendi. Bunun üzerine “Hamas kimdir, nedir?” sorusu akılları kurcalamaya başladı. Peki, Hamas ne demek?

HAMAS NEDİR?

Filistin Ulusal Yönetimi’nde seçimle karar verilmiş Filistin Parlamentosunda çoğunluğa sahip olan Filistinli paramiliter örgüt ve Sünni İslamcı siyasi parti yan Hamas veya resmî adıyla İslamî Direniş Hareketi denilebilir. Bu topluluk ABD be Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak adlandırılmış ve ilan ediliyor. 1987 yılında Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından Mısır’daki Müslüman Kardeşler örgütün Filistin kadanı olarak kurulmuştur.

Parti 1988 yılındaki siyasi programında, Filistin’in asla Müslüman olmayanlar tarafından etrafı çevrilebilecek bir İslam ülkesi olamayacağını ifade etmekte ve Filistinli Müslümanlar için Filistin’in kontrolünü İsrail’den almak için kutsal bir savaşın dini bir ödev olduğunu söylüyordu. Bu saptama, 1988 yılında İsrail’i tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü ile Hamas’ı çatışma noktası haline çevirdi.

1992 senesinin sonuna gelindiğinde Gazze’de 600 cami vardı. Hamas etkileme potansiyelini sendikalara, üniversitelere, çarşılara, meslek örgütlerine ve 2004’te başlayan yerel siyasi savaşlara genişletmeden önce vaazlar ve hayır işleri ile kendine yandaş topladı.

 

 

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!