Gündem
Giriş Tarihi : 28-04-2020 18:10   Güncelleme : 28-04-2020 18:32

Halk Otobüslerinde yeni uygulama

Kayseri Umumi Hıfzısıhha Kurulu karar aldı. Kayseri Özel Halk otobüslerinde el dezenfektanı bulundurulacak ve vatandaşın kullanımına sunulacak.

Halk Otobüslerinde yeni uygulama

Kayseri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 28 Nisan 2020 tarihli 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 üncü maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile toplanarak, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri gereği oy birliği ile bazı kararlara imza attı.

Yeni kararlar
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre; Koronavirüs (Covid-19) salgınının; toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin edebilmek, sosyal mesafeyi korumak ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla İlimiz Sağlık Müdürlüğünce yapılan incelemeler sonucunda tanzim edilen raporda; Özel halk otobüslerinde el dezenfektanı ünitelerinin takılmasına ve vatandaşların kullanımına sunulmasına, Şoförlerin maske takmalarına, Maskesi olmayan vatandaşların toplu taşıma araçlarına (otobüs, tramvay vb.) alınmamasına, Kurallara uygun olmayan toplu taşıma aracının ve/veya şoförün sefere çıkarılmaması yönünde görüş bildirildi. Bu görüşler benimsendi ve karara bağlandı.

Cezası var..
Artık Özel HalK otobüslerinde el dezenfektanı bulundurulacak ve vatandaşın kullanımına sunulacak. Alınan bu kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına da karar verildi.