Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (31 Ağustos – 3 Eylül 2021)

featured

KayseriTempo – Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (31 Ağustos – 3 Eylül 2021)

Geçen hafta risk iştahında oynaklıklar takip etsek de küresel borsalar haftayı pozitif kapadı. Hafta içerisinde bölgesel Fed başkanlarından gelen şahin açıklamaların ardından piyasanın gözü Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmadaydı. Powell haftanın son işlem gününde yaptığı konuşmasında tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamak uygun olabilir dedi. Ancak, tahvil alımlarında azaltıma başlanmasının faiz artırım sinyali olarak algılanmaması gerektiğinin mesajını verdi. Varlık alımı azaltımı sonrası hemen faiz artırımına gidilmeyeceğine dair sinyal verilmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,28 seviyesine geriledi. ABD endekslerinde Powell’ın açıklamalarının ardından yükselişler izlendi. Gelişen ülke para birimleri ise dolar karşısında değer kazandı. DolarTL 8.34 seviyesine kadar gevşedi. Borsa İstanbul haftayı %0.19 getiri ile artıda kapatırken, bankacılık endeksi bu hafta da yükselişini sürdürerek haftayı ile %1,46 artıda kapadı.

Bu hafta yurt içinde Salı günü dış ticaret dengesi, Çarşamba günü 2. Çeyreğe ait büyüme verisi ile Ağustos ayı imalat PMI verisi takip edilecek. Muhtemelen 2. Çeyrekte güçlü bir büyüme rakamı alacağız. Piyasanın beklentisi yıllık bazda %21,7 büyüme görüleceği yönünde bulunuyor. Haftanın en önemli verilerinden biri 3 Eylül Cuma günü açıklanacak ağustos ayı enflasyon verisi olacak. Hatırlanacağı üzere TÜFE Temmuz ayında yıllık %18,95, aylık %1,80 artmıştı. Ağustos ayı için piyasa beklentisi TÜFE’nin aylık %0.60, yıllık %18.70 açıklanması yönünde. Verinin beklenti üzerinde gelerek politika faizi olan %19’un üzerine çıkması sonrası DolarTL’de yukarı yönlü hareketlilik yaşanabilir. Beklentilere paralel gelebilecek bir enflasyon rakamı ise piyasada daha sakin karşılanabilir.

Bu hafta yurtdışında küresel çapta açıklanacak olan hizmet ve imalat PMI verileri takip edilecek. Haftanın en önemli verisi ise Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi olacak. Piyasa beklentisi ağustos ayını yansıtacak verinin 763 bin kişilik artış olarak gelmesi yönünde. Ayrıca, işsizlik oranının %5.4’den %5.2’ye gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazanç verileri ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 %4,0 ile bir önceki veriye paralel bir beklentiye sahip. Fed başkanı Powell’dan varlık alımlarını azaltmak için istihdam piyasasının güçlenmesi gerektiği mesajının alınmasının ardından, piyasa istihdamdaki değişimi yakından takip edecektir. Verinin beklentilerden sapma göstermesi halinde piyasalarda hareketlilik yaşanabilir.

Borsa endeksi eğilim olarak yukarı yönlü gücünü korumaya çalışıyor. Ancak, güçlenme eğiliminin devam edebilmesi için endeksin 1470 direncini aşması gerekiyor. Mayıs ve Haziran aylarında 1470 direncini test edip aşamayan endeks, 1340 seviyesine kadar gerilemişti. Endeksin 1470 direncini aşamaması durumunda aşağıda 1410 seviyesi takip edilebilir. Endeksin gücünü koruması için 1410 seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi gerekiyor. Endeksi destekleyecek en temel gösterge bankacılık endeksi olmaya devam edebilir. Bankacılık endeksinde 1330 seviyesi üzerinde yerleşik seyirler oluşması, BİST100 endeksini de 1470 direnci üzerine taşıyabilir. Şimdilik Borsa endeksini 1410 – 1470 arasında izlemeye devam ediyoruz. Bu aralık korunduğu sürece mevcut pozisyonlar da korunabilir. 1470 direncinin aşılması durumunda pozisyon ağırlığı artırılabilir.

Geçen hafta DolarTL 8.32 seviyesine kadar geriledi. Ancak, 8.30 seviyesine yakın seviyelerden tepki alışlarının gelmesiyle haftayı 8.37 seviyesinde tamamladı. Bu hafta dolar endeksinin 92.5 seviyesi altına gerilemesi ile kurda 8.30 seviyesi görülebilir. Kurdaki gerilemenin devamı için 8.30 seviyesi altında yerleşik seyirler görülmesi gerekiyor. Dolar kuruna dair algılamalar hala bozuk ve hemen hemen her geri çekilme taleple karşılanıyor. Dolayısıyla 8.30 seviyesinden gelebilecek tepki alışlarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Yukarıda ise 22 haftalık ortalama olan 8.46 seviyesi direnç konumunu sürdürmektedir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!