DOLAR %
EURO %
ALTIN 461,101,52%
BITCOIN 488806-3,47%
Kayseri
20°

PARÇALI BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Güneş’te gerçekleşecek manyetik fırtına yarın Dünya’yı etkiliyor

Güneş’te gerçekleşecek manyetik fırtına yarın Dünya’yı etkiliyor

ABONE OL
21 Mart 2021 09:48
Güneş’te gerçekleşecek manyetik fırtına yarın Dünya’yı etkiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gökbilimci İmad Mücahid, güneşin Dünya gezegeni de dahil olmak üzere hareket eden gezegenlere manyetik bir fırtına şeklinde kuvvetli bir güneş rüzgarı saldığını ve yarın Pazar günü Dünya üzerindeki etkisinin başlamasının beklendiğini söyledi.

Bugün Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bu fırtınanın güneş fırtınalarının sınıflandırılması açısından orta derecede kuvvetli kabul edildiğini ve güneş diskinin güney yarısında dev bir deliğin ortaya çıkmasından kaynaklandığını ve etkisinin beklendiğini açıkladı. Elektrik şebekesine ek olarak, özellikle Kuzey Kutbu yakınlarındaki alanlarda uydular, uzay gemileri, uzay iletişimi ve uçuş uçuşları.

Manyetik fırtına detayları nelerdir?

Güneş fırtınasına eşlik eden elektrik yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşimi sonucunda ortaya çıkan, doğal bir göksel fenomen olan “aurora borealis” fenomenini beklediğini ve bunun sonucunda güneş fırtınasının meydana geldiğini belirttiğini söyledi. Güneşte nükleer patlamalardan ve uzaya fırlatılmasından dolayı güneş rüzgarları Uzaklaşan gezegenlerin çoğuna ulaşır, ancak güneşten geldikçe yoğunluğu azalır.

Güneş rüzgarının, ışık hızında hareket eden ışınlar şeklinde gelen görünür ışık, ultraviyole, x-ışını, kızılötesi ve radyo ışınları ve gelen güneş rüzgarları olmak üzere iki ana bölüme ayrıldığını sözlerine ekledi. Bir saniyede yaklaşık 600 kilometre hızla elektrik yüklü parçacıklar, elektronlar ve iyonlar.

Mücahid, güneş rüzgarı üzerine yapılan araştırmalarla bilim adamlarının, güneş rüzgârının dünya üzerinde net bir etkiye sahip olduğunu, özellikle uyduların karışması ve bazı yerlerde olduğu gibi, kentte olduğu gibi, haberleşme, 1989’da “Kubak”.

Kutuplara yakın alanlarda aurora borealis olgusunun arttığını, ozon tabakasını etkilediği için astronotları ve uzay araçlarını etkilediğini, içindeki delikler arttıkça daha fazla ultraviyole ışınlarının girişine izin verdiğini belirtti. , cilt kanseri hastalıkları ve Görme kaybından doğrudan sorumlu olan ışınlardır.

Güneş manyetik fırtınalarının Dünya’nın iklimi ve havası üzerindeki etkisine ilişkin Mücahid, konunun şu ana kadar hala tartışmalı ve sonuçsuz kaldığını belirterek, yerdeki sıcaklık artışı ile iklim değişikliği arasında bir ilişki olduğunu söyleyen çalışmalar olduğunu söyledi. ve güneş lekeleri ile güneş manyetik fırtınaları arasında ve bu ilişkinin varlığını reddeden araştırmalar da var.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP