Sağlık
Giriş Tarihi : 03-09-2020 10:36   Güncelleme : 03-09-2020 12:00

Gözlük takar gibi maske takalım

Korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlara uyarılarda bulunan Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, gözlük takar gibi maske takmayı önerdi.

Gözlük takar gibi maske takalım

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın tedbirler üzerine yaptığı açıklama sonrası İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, salgına karşı alınacak önlemler kapsamında Kayseri halkını uyardı. 

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ve Kayseri Valisi Şehmus Günaydın korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşları uyarmak üzere sosyal medya hesaplarından bilgilendirici video yayınladılar. 

Korona virüs salgınına karşı alınan tedbirler ışığında hareket edilirse vaka sayılarının yeniden düşeceğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; “Bu konuda ev karantinası büyük önem arz etmektedir. Tedavisi tamamlandıktan sonra hastaneden taburcu olan ve hastaneye yatışı gerekmediği düşünülen tüm hastalar, 14 gün boyunca evde izole olmalıdırlar. Hasta evde olduğu süre boyunca kendisini ayrı bir odada, mümkünse tuvalet ve banyosu da ayrı olan bir odada tutması ve bu odadan dışarı çıkmaması gerekmektedir. Hiçbir koşulda eve ziyaretçi kabul edilmemelidir. Hastanın ev içindeki hareketi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır. Ortak tuvalet ve banyo kullanılıyorsa bu alanlar iyi havalandırılmalı, tuvaletle kullanıldıktan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ile tuvaletin temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta, kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak ve havlu gibi eşyalarını kullanmamalıdır. Eğer kullanması gerekirse bu eşyalar su ve sabunla mutlaka yıkanmalıdır. Hastanın kullandığı kıyafetler, havlu ve çarşaf gibi ürünler 60-90 derecede deterjan ile yıkanmalıdır. Hasta odasının temizliği esnasında eldiven ve maske kullanılmalıdır. Hasta odadan çıkacağı zaman mutlaka maske takmalıdır. Tüm ev sakinleri kendi sağlık durumlarını takip etmeli ve herhangi bir belirti ortaya çıkması durumunda sağlık kurumuna başvurmalıdır. Sevdiklerinize ve yakınlarınıza zarar vermemek için biraz sabır, biraz uyum ve biraz mesafe. Biz ne diyoruz; yeni normal dediğimiz dönemde sabah evden çıkarken gözlüğümüzü takıyormuş gibi maskemizi takmak zorundayız. Çünkü artık önlemlerimiz bireysel, mücadelemiz küreseldir. Sağlıcakla kalın” ifadelerini kullandı.