Google, Düzinelerce Ülkede Binlerce İşçiye Yasa Dışı Olarak Düşük Ücret Ödedi

featured

Belgeler, şirketin İngiltere, Avrupa ve Asya’daki yasalara uymadığını öğrendikten sonra eşitsizliği düzeltmeye çalıştığını gösteriyor

Guardian, Google’ın düzinelerce ülkede binlerce geçici işçiye yasa dışı bir şekilde düşük ücret ödediğini ve sorunu örtbas etmeye çalışırken iki yıldan fazla bir süredir ödeme oranlarını düzeltmeyi ertelediğini ortaya koyabilir.

Google yöneticileri, en azından Mayıs 2019’dan beri şirketin, geçici işçilere benzer işleri yapan tam zamanlı çalışanlara eşit ücret ödenmesini zorunlu kılan Birleşik Krallık, Avrupa ve Asya’daki yerel yasalara, dahili Google dokümanlarına ve incelenen e-postalara uymadığının farkındaydı.  Guardian gösterisi tarafından.

Ancak belgeler, büyük ölçüde geçici işçilere dayanan departmanların artan maliyeti, yasal hak taleplerine maruz kalma olasılığı ve basının olumsuz ilgisini çekme korkusuna atıfta bulunarak, hataları hemen düzeltmek yerine, iki yıldan fazla bir süredir ayaklarını sürükleyici olduğunu gösteriyor.

Google Yöneticileri Konu Hakkında Ne Düşünüyor?

Google yöneticileri ve avukatları, bir noktada, böyle bir hareketin “uyum açısından doğru sonuç” olmadığını ve sözleşme yaptığı personel şirketlerini yerleştirebileceğini kabul etmelerine rağmen, yavaş yavaş ve kendisine mümkün olan en düşük maliyetle uyum sağlamak için bir plan izlediler.  “hukuki ve etik olarak zor durumda”.

Google başarısızlıkları kabul etti ve Guardian ile temasa geçtikten sonra bir soruşturma yürüteceğini söyledi.

türkiye'de temsilci atayacağını açıklayan google'a reklam yasağı uygulanmayacak

Google’ın uyumdan sorumlu şefi Spyro Karetsos yaptığı açıklamada, “Ekip bazı yıllarda karşılaştırmalı oran karşılaştırmalarını artırmasa da, geçici personel için gerçek ücret oranları bu dönemde defalarca arttı” dedi.  “Çoğu geçici personel, karşılaştırma oranlarından önemli ölçüde daha fazla maaş alıyor.

“Yine de bu sürecin şirket olarak benimsediğimiz yüksek standartlarla uyumlu bir şekilde yürütülmediği açık.  Whistleblower Aid tarafından temsil edilen bir muhbir, iddia edilen ihlaller hakkında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na şikayette bulundu.

Uluslararası iş hukuku SEC’in yetkisinde olmasa da şikayet, Google’ın 100 milyon dolar tutarında olabileceğini tahmin ettiği ücret denkliği yükümlülüklerini ifşa etmemesinin, üç aylık mali raporlarında önemli yanlışlıklar oluşturduğunu ve ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.  .

Whistleblower Aid’in kurucusu ve baş ifşaat sorumlusu John Tye, “Açıklama, Google’ın yalnızca dünya çapındaki iş yasalarını çiğnemekle kalmadığını, aynı zamanda yatırımcıları büyük yasal ve finansal yükümlülükler konusunda yanılttığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.  “Yasal, anonim bilgi uçurucu ifşası, Google’ın hesap vermesini sağlamak için kritik bir adımdır.  SEC’i Google’a karşı bir yaptırım davası açmaya ve yatırımcıların eksiksiz ve doğru bilgi alma haklarını korumaya çağırıyoruz.”

Sorun, Google’ın “genişletilmiş işgücü” olarak adlandırdığı şeye geniş ölçüde güvenmesinin yanı sıra, Google’ın faaliyet gösterdiği düzinelerce ülkede bu tür işçilere nasıl davranılması gerektiğini düzenleyen çok sayıda yerel yasadan kaynaklanmaktadır.  Google, doğrudan şirket tarafından istihdam edilmeyen, ancak yemek servisi ve güvenlikten kodlama ve veri analizine kadar çeşitli görevlerde şirket adına iş yapan 100.000’den fazla geçici işçi, satıcı ve yükleniciden oluşan bir iş gücüne sahiptir.

Bu çalışanların büyük çoğunluğu, içerik moderasyonu gibi tamamen satıcı şirket tarafından yönetilen uzun vadeli projelerde çalışan ve Google çalışanlarıyla çok az etkileşimde bulunan “satıcılardır”.

Ancak herhangi bir zamanda Google ayrıca binlerce geçici işçi çalıştırıyor.  Personel ajansları tarafından ödeme yapılsa da, geçici personel doğrudan Google yöneticilerine rapor verir.  Geçici işçilere en çok güvenen departmanlar arasında işe alım, pazarlama ve Google’ın otonom araç yan kuruluşu Waymo yer alıyor.  Küresel olarak, Google geçici işçilere yılda yaklaşık 800 milyon dolar harcıyor.

Teknoloji endüstrisinde şarta bağlı çalışanların kullanımı yaygındır, ancak Google’ın doğrudan çalışan tabanından daha fazla olan bir “gölge işgücüne” güvenmesi, şirketin kendi çalışanlarının yanı sıra politikacılar ve sendikalardan uzun süredir eleştiri almıştır.google evden çalışma uygulamasını 2021 yazına uzattı

Birleşik Krallık, AB üye ülkeleri, Hindistan ve Tayvan dahil olmak üzere 30’dan fazla ülke, geçici işçilere aynı işi yapan tam zamanlı çalışanlara (FTE’ler) eşit muamele edilmesini gerektiren “ücret eşitliği” veya “eşit muamele” yasalarını yürürlüğe koydu.  veya benzer işler, Google’ın yasalara ilişkin dahili kılavuzuna göre.  Google’ın temps’lerinin çoğunun dayandığı ABD’de böyle bir koruma yoktur.

Yüzlerce Google geçici çalışanı, ücret eşitliği yasalarının olduğu ülkelerde çalışıyor.

Genel olarak, bu yasalar ödeme, çalışma saatleri, molalar, tatil, tatiller ve belirli avantajlar söz konusu olduğunda geçici süreler ve FTE’lere eşit muamele yapılmasını gerektirir.  Birleşik Krallık’ta, örneğin, İrlanda’da ilk iş gününden itibaren zorunluyken, 12 haftalık bir yeterlilik döneminden sonra ücret paritesi gereklidir.  Bazı ülkeler ayrıca faydalar ve ikramiyeler için denkliği zorunlu kılar.

2012 ve 2013’te Google, dahili nota göre EMEA’daki (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) tüm geçici rollerini karşılaştırılabilir Google tam zamanlı rolleriyle eşleştirmek için bir alıştırma yaptı.  Uygulama, Google’ın daha sonra geçici personelini işe alan ve istihdam eden personel bulma kurumlarına sağladığı “karşılaştırmalı” oranları üretti.  Şirket, 2017 yılında APAC’ta (Asya Pasifik) geçici roller için benzer bir egzersiz yaptı.

Bu tatbikatlar yapıldığından beri, tam zamanlı Google çalışanlarının maaşı önemli ölçüde arttı.  SEC başvurularına göre, medyan toplam tazminat 2017 ile 2020 arasında 197.274 dolardan 273.493 dolara yükselerek %38’den fazla arttı.

Medyan Google çalışanı toplam ücreti 2017’ye göre %39 arttı

Ancak karşılaştırıcı oranları hiçbir zaman güncellenmedi.  Google’ın bilgileri güncel tutma yükümlülüğü olduğunu kabul eden konuyla ilgili dahili Google notu, “İdeal olarak bu, yıllık olarak yapılır” deniyor.

15 Mayıs 2019 itibariyle, Google’ın genişletilmiş işgücü ekibinden (xWS) sorumlu yönetici olan Adrienne Crowther, dahili not programı hakkındaki yorumlarını biliyordu.

“Evet!  Bu çok eski görünüyor,” diye yazdı karşılaştırma verilerinin “2012-2013” tarihine yanıt olarak.

Google’ın genişletilmiş işgücü ekibinin uyumluluk yöneticisi Alan Barry, “Kabul edildi” yanıtını verdi.  Barry, xWS’nin, geçici ve tam zamanlı pozisyonlar arasında doğru eşlemeyi sağlamaya çalışan daha büyük bir projenin parçası olarak verileri “yenilemesini” önermeye devam etti.

Geçici işçilerin yüksek devir hızı göz önüne alındığında, Google’ın başarısızlığından etkilenen işçi sayısı on binlerce olabilir.  Bir belge, 16 Şubat 2021 itibariyle Google’ın ücret eşitliği yasalarına sahip ülkelerde 1.030 geçici çalışanı olduğunu gösteriyor; bu sayı en yüksek rakamlar İngiltere (343), Hindistan (222), İrlanda (207) ve Almanya’da (59).

Deloitte tarafından Google için gerçekleştirilen ödeme eşitliği yasalarına sahip ülkelerin denetimi olan bu belge, şirketin yasal uyumluluğuyla ilgili başka bir sorunu vurguladı.  Deloitte, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, İsrail, İsviçre ve Tayvan dahil olmak üzere Google’ın eşit muamele oranları sağlamadan 350’den fazla geçici işçi çalıştırdığı 16 ülkede ücret eşitliği yasalarının çıkarıldığını bildirdi.

Google’ın geçici çalışanlarına yaptığı eksik ödemeler önemli.  Bir dahili analiz, Google’ın EMEA ve APAC bölgelerinde 1.200 temps için yaptığı harcamaların, ücret eşitliği yasalarına uymak için 17,3 milyon dolar artması gerektiğini ve bunun 12,65 milyon dolarının artan ücret ve ikramiyelerle geçici işçilere gideceğini tahmin ediyor.  (Ek bir 4,4 milyon dolarlık maliyet, personel bulma kurumlarının talep ettiği tahmini %35 oranındaki artışın sonucu olacaktır.)

Ancak bu analiz, mevcut ve önceki geçici işçilere yanlış oranlarda çalıştıkları süre için zam ve geri ödeme sağlamadan, yalnızca yeni işe alınanlar için oranları düzeltme önerisine dayanıyordu;  geçmiş çalışanlar önemli ölçüde daha yüksektir.

Yine Şubat 2021 tarihli bir dahili nota göre, bireysel geçici ücretler olması gerekenden %12 ile %50 arasında daha az ödendi.

mayıs 2021 google seo kuralları güncellemesi - globalnet blog sitesi

Başka bir belge, Google’ın Birleşik Krallık’taki insan kaynakları departmanındaki geçici işçilere, olması gerekenden saat başına 4,10 ile 8,25 sterlin arasında daha az ödeme yapıldığını, bazı geçici çalışanların 18,27 sterlin yerine 14,17 sterlin ve diğerlerinin 29,80 sterlin yerine 21,56 sterlin kazandığını gösterdi.  .

Google’ın geçici ücretleri belirleme verileri güncel değil ve çok düşük.

Google’ın Birleşik Krallık’taki geçici ajanslara verdiği karşılaştırma oranları, 2021’de olması gerekene kıyasla İngiliz sterlini cinsinden

Google’ın oranları ele almaktaki gecikmesi, eski geçici işçilerin tazminat arama kabiliyetine zarar verebilir.  Birleşik Krallık’ın 2010 tarihli Ajans İşçi Düzenlemeleri uyarınca, geçici işçiler haklarının ihlal edildiğini düşünürlerse bir iş mahkemesine itiraz edebilirler, ancak bunu üç ay içinde yapmaları gerekir.  İrlanda’da, haklar komiserine başvuruların altı ay içinde yapılması gerekiyor.

Birleşik Krallık’ta işçi korumalarını uygulayacak bir devlet düzenleyicisinin bulunmamasını eleştiren Sendikalar Konseyi’nin istihdam hakları politikası görevlisi Matthew Creagh, “Bu taşeron işçileri ücret hırsızlığının kurbanı oldular” dedi.  “Nasıl telafi edilecekler?  Tartışma genellikle işverenleri cezalandırmaya yöneliyor, ki bu iyi bir şey ama taşeron işçilerine paralarını almaları göz ardı ediliyor.”

 İç Tartışma Varmı?

Google’ın xWS departmanındaki yöneticiler, Mayıs 2019’a kadar şirketin yasalara uymadığını ve işçilere düşük ücret ödediğinin farkında olsa da, şirket oranları düzeltmek ve kendilerine borçlu olanlara geri ödeme yapmak için hızlı hareket etmedi.

Bunun yerine, belgeler ve e-postaların gösterdiği gibi, en az iki yılını, ne olduğunu kabul etmeden yasal uyumluluğa nasıl geri dönüleceğini dahili olarak tartışırken güncel olmayan oranları ödemeye devam ederek geçirdi.

xWS ekibinin liderleri, sorunun kabul edilmesinin, bütçeleri etkilenecek departmanların yanı sıra ücret eşitliği sağlamakla yükümlü personel ajansları için baş ağrısına neden olarak Google içindeki itibarına zarar vereceğinin kesinlikle farkındaydı.  Ayrıca, geri ödeme taleplerini önlemek için mevcut ve eski geçici işçilerin düşük ücret aldıklarını bilmelerini engellemekle ilgilendiklerini ifade ettiler.

Ekim 2020’ye kadar, başka bir direktör olan Crowther ve Deepak Negi de dahil olmak üzere xWS yöneticileri ve Google’ın EMEA ve APAC istihdam danışmanları oranları, e-postaları ve belgeleri düzeltmeye yönelik bir plan üzerinde imza attılar.  Şirket, tüm geçici işçilerin oranlarını doğru seviyelere ayarladığı bir “anında düzeltme” yerine, yeni katılanların doğru oranlarda başladığı ve mevcut geçicilerin daha düşük oranlarda kaldığı, geçici oranlarda “doğal bir düzeltme” yapacaktı.

Plan, “bir parite talebinin mevcut düşük riski, oranları düzeltme ve çok fazla gürültü yapmama yeteneği ve [Google’ın departmanlarına hemen önemli bir mali etki yaratmadan] oranları düzeltme yeteneği nedeniyle yöneticilerden ve avukatlardan destek almıştı.  ]”, bunu tanıtan bir xWS operasyon yöneticisi bir e-postada yazdı.

Bazı xWS çalışanları, benzer işleri yapan geçici işçi gruplarının önemli ölçüde farklı ücretler almasıyla sonuçlanacağını belirterek teklife direnmiş görünüyor.  Bazıları, ücret eşitliği yasalarına uymaktan sorumlu personel bulma kurumlarının değişen oranlar hakkında soru sorabileceğinden, hatta itiraz edebileceğinden endişe duyuyor.

Ancak, Aralık 2020’de olağanüstü bir e-postada, xWS’de uyumluluktan sorumlu avukat Barry, yetersiz olduğunu kabul etmesine rağmen “doğal düzeltmeyi” onayladı.

“Etkilenen işçilerin doğru 2020 oranlarında olmadığını ve 2019’da da olmadığını biliyoruz” diye yazdı.  “Dolayısıyla, kesin olarak konuşursak, kendimizi doğru karşılaştırma oranı konusunda uyardığımız noktadan, hem yerleşikler hem de yeni katılanlar için geçerli olmalıdır.  Aksini yapmak, personel ortaklarımızı yasal ve etik olarak zor bir duruma sokabilir.”

Barry, “Bana göre, [anında bir düzeltme] uyumluluk açısından doğru sonuç gibi görünse de, bunun önündeki engelleri biliyorum” diye yazdı.  “Maliyet önemli ve değişen maliyeti hesaba katmayan [Google departmanları] tarafında bir gürültü/hayal kırıklığı telaşına yol açacaktır.  Ayrıca, bu durumun gerekli düzeltmenin önemli olduğu kadar uzun süre devam etmesine izin verdiğimiz suçlamasını davet etmeye istekli değilim… [doğal ıslahı] tercih etme eğilimindeyim – ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda dikkatli bir düşünce ve düşünceye ihtiyaç var.  [personel ajanslarına] iletiyoruz.”

Şubat 2021’e kadar Barry ve diğerleri, “doğal” ve “acil” düzeltmelerin ötesinde üçüncü bir seçeneği düşünüyorlardı: yeni oranları yeni katılanlara ve mevcut geçicilere uygulamak ve mevcut geçiciler için artışları başlangıç ​​tarihlerine geri almak.  (Seçeneklerin hiçbiri, düşük maaş alan ancak artık Google için çalışmayan geçici işçilere geri ödeme sağlamayı içermiyordu.)

google yeni özelliğini duyurdu - teknolojiden son dakika haberler

Not, Barry ve xWS ekibinin endişelerinin öncelikle itibar olarak kaldığını gösteriyor.  Google’ın iş avukatlarının “dava tehdidinin gerçek dava olasılığından daha büyük olduğu” yönündeki yönlendirmesini içerir, çünkü gerçek dava, geçici çalışanların kendilerine düşük ücret aldıklarını ve ne kadar ücret aldıklarını bilmelerini gerektirir.  “Eğer farkına varırlarsa, karşılık isteyecekler, ancak davadan kaçınmak isteyeceklerdir.  Bu nedenle strateji, dahili PR/itibar riskinin bir değerlendirmesi ve geçici çalışan nüfusumuz içinde ücret eşitsizliği riskinin bilinmesiyle yönlendirilmelidir.”

Yine de Barry, “önemli” finansal maliyete ve xWS’nin Google’dan ve personel bulma kurumlarından eleştirilme potansiyeline rağmen, artık bu üçüncü seçeneğin en iyi yol olduğuna inandığını savundu.

“Bana göre – daha sonra kontrolsüz bir şekilde yapmaktansa, şimdi kontrollü bir şekilde üçüncü seçeneği tercih etmek daha iyi” diye yazdı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!