Gündem
Giriş Tarihi : 23-10-2019 13:16

Gönüllü Askerliğe Başvuranların Sayısı Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı tarihten itibaren 130'u kadın 2 bin 330 vatandaşın gönüllü askerlik için başvurduğunu belirtti.

Gönüllü Askerliğe Başvuranların Sayısı Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı gündeme dair açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı 9 Ekim tarihinden itibaren 130'u kadın 2 bin 330 vatandaşımız gönüllü askerlik için başvurmuştur." ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ABD ile yapılan antlaşma ve ardından 120 saatlik harekata ara verme kararı alınmasına değinildi. Aynı zamanda Rusya ile varılan mutabakattan ve 150 saatlik bölgede ilerlenmemesi kararı alınmasından bahsedildi. Bundan sonraki operasyonel süreçlerde bölgede Rusya ile beraber müşterek çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Operasyon sürecinde terör örgütünün bölgeden çekilmesi sağlandığı vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı'na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren Rusya ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

Barış Pınarı Harekatı alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 kilometre dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye'li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.