Kayseri Haberleri Kayseri Haberleri

Gelinin belindeki Kardeş Kuşağı neden bağlanır?

kusak-anlami
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüzyıllardır Türk kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan Kardeş Kuşağı (Gayret Kuşağı) bağlama geleneği günümüzde de hala devam ediyor. Neredeyse her düğünde gelinin belinde gördüğümüz, yöreden yöreye farklılık gösteren göz alıcı kırmızı kuşağın anlamı nedir. Farklı şekilde isimleri olan ama her bölgede hemen hemen aynı anlama gelen kardeş kuşağı, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmış durumda.

Gayret Kuşağı
Türk kültürü, adet ve geleneklerine göre gelin, evden çıkmadan önce, babası veya erkek kardeşi tarafından dua edilerek, salavat ve tekbir getirilerek, beline bağlanan kırmızı kuşaktır. Gelinin beline iki kere sarılıp üçüncüde bağlanan, farklı yörelerde adı ‘gayret kuşağı’ olan gelenek, gelinin bekâret ve gayretini sembolize eder. Orta Anadolu’da gayret kuşağı adı verilen gelenek, gelinin kendi evinde güçlü, gayretli olması, ailesinin gelişimini sağlaması anlamına gelirken, kuşağın üçüncüde bağlanması yeni gelinin evine bolluk, bereket, uğur getirmesi adına yapılır. Genellikle duygusal anların yaşandığı kuşak bağlama geleneğinin bir diğer anlamı, gelinin her şeyinden artık kocasının sorumlu olduğunun herkese ilan edilmesi amacını taşır. Beyaz gelinlik üstüne bağlanan kırmızı kuşak aynı zamanda gelinin kocasına temiz bir eş olduğu manasına gelir.

Kimi yörelerde kırmızı kuşak üzerine yeşil kuşak da bağlanıyor. Geleneğe göre; kırmızı kuşağı gelinin babası, yeşil kuşağı ise erkek kardeşi bağlar. Kırmızı Kuşak ile Yeşil Kuşak hem bekareti hem de gayreti temsil eder.

Türk kültürüne zenginlik katan bir gelenek olarak, günümüzde farklı renk ve model gelin kuşakları, şimdilerde geçim kaynağı haline gelmiş bulunmakta. Aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla evinde el emeğiyle gelin kuşağı hazırlayan ev hanımları, bu gelenek sayesinde kazanç elde ediyor.

Haber: Nezrin Memmedli

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!