20 ŞUBAT 2020 Perşembe 01:21
Advert
Sağlık
Giriş Tarihi : 21-10-2019 11:07

Gece Uyumadan Önce Asla Yapılmamalı

Sağlıklı bir uyku için gece yatmadan önce teknolojik aletlerden uzak durulması gerekiyor.

Gece Uyumadan Önce Asla Yapılmamalı

Teknoloji hayatın her alanında birçok kişi için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon gibi birçok teknolojik alet insanların yaşamında büyük yer kaplıyor. 

İnsanların ellerinden hiç düşürmediği cep telefonları sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuzlukların en başında yer alan uyku, hayat kalitesini de bir o kadar düşürüyor. Telefonların insan hayatını ele geçirmesiyle birlikte birçok kişide görülen uyku problemi büyük bir sorun haline geliyor.

Uzmanların açıklamasına göre uyku genel olarak kaliteli ve kalitesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Sağlıklı bir uykunun en güzel belirtisi dinç uyanmaktır. Ancak telefonla veya tabletle uyunan bir gecenin ardından bu cihazların yaydığı ışık ve radyasyon sağlıklı bir uykunun önüne geçer. Bu durum beyinde uyanıklık döngüsünü değiştirerek bedende ritim bozukluğuna neden olabilir.

Uyku kalitesinin süreye bağlı olmadığını söyleyen uzmanlar, 12 saat ya da 2 saat uykuda kalındığında çok şey fark etmediğine dikkat çekiyor. Ancak 2 saatte olsa teknolojik aletlerden uzak kalınmış bir uyku çok sağlıklı olduğu kabul ediliyor.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA